Viz:
Analgetikum-anodynum: dle zshk.cz jiný název opioidní analgetika
Antipyretikum: z řec. pyr - oheň - "lék proti horečce" - NSAID, paracetamol, metamizol apod.
NSAID - non-steroidal antiinflammatory drug - léčiva působící proti zánětu s výjimkou léčiv s kortikoidní strukturou
Opiát: látka přírodního původu nebo částečně upravená látka přírodního původu (kromě P. somniferum lze nalézt také v M. speciosa z čeledi Rubiaceae - Kratom)
Opioid - jakákoliv látka, která působí na opioidní receptory v těle.
MÚ opioidů:
Opioidní receptory jsou umístěny v mozku, míše a dalších částech nervového systému. Existují tři hlavní typy opioidních receptorů: mu (µ), kappa (κ) a delta (δ) receptory. Jednotlivé látky mají rozdílnou afinitu k jednotlivým typům receptoru. Interakcí s receptory dochází ke změnám šíření nervového vzruchu, následkem toho může nastat:
MÚ NSAIDs:
Mechanismus účinku NSAID spočívá v inhibici enzymů COX-1 a COX-2. Tyto enzymy hrají klíčovou roli v tvorbě prostaglandinů, což jsou látky produkované v těle během zánětu, bolesti a dalších patologických stavů. Prostaglandiny jsou zodpovědné za řadu fyziologických reakcí, včetně rozšíření cév, zvýšení permeability cévních stěn, zvýšení citlivosti nervových zakončení na bolest a zprostředkování zánětlivých reakcí.
Inhibice COX-1 zasahuje do fyziologických funkcí, jako je ochrana žaludeční sliznice, produkce trombocytů a regulace průtoku krve v ledvinách. Proto mohou NSAID způsobit žaludeční vředy, krvácení, problémy s ledvinami a další komplikace. Existují preferenční COX inhibitory jako nimesulid a meloxikam s vyšší afinitou k "zlé" COX-2. Selektivní inhibitory se nazývají koxiby. Jejich širšímu využití brání zvýšená pravděpodobnost vzniku krevních sraženin kvůli nepoměru v aktivitách COX-1 a COX-2. Nacházejí omezené využití v ortopedii a revmatologii (hlavně celekoxib).