18. Farmakoterapie zácpy

15. Zácpa jako nežádoucí účinek léčiv; léčba a prevence - Pražské lékárny (prazskelekarny.cz)

Prevence spočívá především v odhalení příčiny a zajištěním správného podávání léčiva (vztah k jídlu, záměna léčiva při nesnášenlivosti). U opioidů lze snížit incidenci nízkými dávkami po nejkratší nutnou dobu, rotací opioidů, používáním náplastí (nižší expozice látky ve střevech). Nutno myslet na možnost závislosti na projímadlech.

Laktulóza – zředěná nebo nezředěná, 1-2x denně 1-3 polévkové lžíce. Vhodná dlouhodobě

Vláknina – (psylium, Fruktolax) nejsou registrovány jako LP, Fruktolax 1 x večer, psylium 5 čajových lžiček. Oboje zapít. Vhodné dlouhodobě.

Pikosulfát (Guttalax) – gtt, tbl od čtyř let. Doporučené dávkování pro dospělé je 10 – 20 mg denně večer, k vyprázdnění dochází ráno.

Bisakodyl (Fenolax, Dulcolax) od deseti let, jeden čípek denně

Roztoky minerálů, makrogol (Fortrans, Clensia, Moviprep, Forlax) – směsi osmoticky aktiních látek k vyčištění střev před vyšetřením, Forlax i na zácpu volně prodejný (1 – 2 sáčky ráno od osmi let).

Kombinace PEG (makrogol), psyllium, simethicon - Titanlax 6 - 12 let 1 sáček denně, dospělí 2 sáčky denně. Bez kontraindikací kromě věku, zdravotnický prostředek.

List senny, ricinový olej – drastické, obsoletní

Pro/prebiotika

„Vlastní“ probiotika Lactobacillus, Biffidobacterium, Streptococcus, Enterococcus. „Nevlastní“ Saccharomyces boulardii (Enterol) – teoreticky netečný k ATB, registrovaný.

Prebiotika inulin, oligofruktóza, galaktooligosacharidy, laktulóza. Podporují růst a vitalitu bakterií v GIT, osmotický efekt.
Hylak je směs metabolitů probiotik bez živých kultur, v mléku se sráží.

Systémová opatření: Dostatek vlákniny, pravidelný denní režim, pravidelně strava (čas i povaha stravy), 1,5 – 2 l tekutin denně, když to jde, jít, když to nejde, nesnažit se.
Monitorovat riziko hemoroidů, teoreticky koliky

Předchozí otázka | Rozcestník | Následující otázka