15. Zácpa jako nežádoucí účinek léčiv; léčba a prevence

Léčiva způsobující zácpu:
opiáty – působením na střevní opioidové receptory
verapamil, diltiazem – pravděpodobně snižují tonus hladké svaloviny
Pregabalin – cca 6 % pacientů musí kvůli zácpě vysadit
Soli vápníku – antacida, léčba osteoporózy

Prevence spočívá především v odhalení příčiny a zajištěním správného podávání léčiva (vztah k jídlu, záměna léčiva při nesnášenlivosti). U opioidů lze snížit incidenci nízkými dávkami po nejkratší nutnou dobu, rotací opioidů, používáním náplastí (nižší expozice látky ve střevech). Nutno myslet na možnost závislosti na projímadlech.

Laktulóza – zředěná nebo nezředěná, 1-2x denně 1-3 polévkové lžíce. Vhodná dlouhodobě

Vláknina – (psylium, Fructolax) nejsou registrovány jako LP, Fruktolax 1 x večer, psylium 5 čajových lžiček. Oboje zapít. Vhodné dlouhodobě.

Pikosulfát (Guttalax) – gtt, tbl od čtyř let. Doporučené dávkování pro dospělé je 10 – 20 mg denně večer, k vyprázdnění dochází ráno.

Bisakodyl (Fenolax, Dulcolax) od deseti let, jeden čípek denně

Roztoky minerálů, makrogol (Fortrans, Clensia, Moviprep, Forlax) – směsi osmoticky aktiních látek k vyčištění střev před vyšetřením, Forlax i na zácpu volně prodejný (1 – 2 sáčky ráno od osmi let).

List senny, ricinový olej – drastické, obsoletní

Naloxegol (Moventig) - pegylovaný naloxol indikovaný při opiáty způsobené zácpě. Neměl by se vstřebávat a působit především v lumen střeva. Lze podávat s agonisty mu receptorů.

Pro/prebiotika
„Vlastní“ probiotika Lactobacillus, Biffidobacterium, Streptococcus, Enterococcus. „Nevlastní“ kvasinka Saccharomyces boulardii (Enterol) – teoreticky netečný k ATB, registrovaný.
Streptococcus salivarius KI v těhotenství (například Bactoral).

Systémová opatření: Dostatek vlákniny, pravidelný denní režim, pravidelně strava (čas i povaha stravy), 1,5 – 2 l tekutin denně, když to jde, jít, když to nejde, nesnažit se.
Monitorovat riziko hemoroidů, teoreticky koliky

Předchozí otázka | Rozcestník | Následující otázka