Comparison of the effects of zolpidem and zopiclone on nocturnal sleep and sleep latency in the morning: a cross-over study in healthy young volunteers - PubMed (nih.gov)
Neurol. praxi: Nadměrná denní spavost a její léčba (neurologiepropraxi.cz)
Doporučené postupy psychiatrické péče 2018 (psychiatrie.cz) - ADHD
Atomoxetin | Remedia
Subjektivně vnímaná neschopnost usnout nebo dosáhnout kvalitního a nepřerušovaného spánku. Nutno vyloučit skryté onemocnění, které může toto vyvolávat (arytmie, úzkosti, feochromocytom atd.). Velmi často je nespavost provázána s psychickou nepohodou, z toho vychází léčebná strategie (antidepresiva, psychoterapie).
Benzodiazepiny:
rychlý nástup účinku, vhodné jen krátkodobě kvůli adikčnímu potenciálu. Riziko pádů, paradoxní excitace, pro populaci 70+ nevhodní lipofilnější zástupci skupiny (klonazepam, diazepam). Naopak hydrofilnější alprazolam, oxazepam, midazolam (Dormicum).
Z-drugs:
Zolpidem, zaleplon (neregistrovaný, krátký biologický poločas), (es-)zopiklon (Zopitin, Esogno, mají delší biologický poločas oproti zolpidemu). Stejná rizika a téměř stejný MÚ. Z-drugs nepůsobí euforicky, naopak vystupňován sedativní efekt (=malá účinnost na úzkostné stavy, vyšší na insomnii).
Antidepresiva:
Vzhledem k častému psychologickému podtextu nespavosti lze očekávat efekt i u nesedativních antidepresiv. Z těch sedativních lze uvést trazodon (Trittico, T. prolong) a mirtazapin (existují i orodispergovatelné tablety). Dále agomelatin - strukturně příbuzný melatoninu, indikace pouze depresivní porucha ale má pozitivní vliv na usínání, denní režim.
Působí jako agonista melatoninergních receptorů (MT1 , MT2 ) a jako antagonista serotoninergních receptorů 5-HT2C . Působením na tyto receptory resynchronizuje cirkadiánní rytmy a vykazuje antidepresivní účinky.
Melatonin:
přirozený hormon, který se účastní cirkadiánního rytmu, jeho koncentrace roste po setmění. Existuje registrovaná a volně prodejná 10 tbl verze. Větší jen na recept. Existuje několik doplňků stravy s melatoninem, SÚKL povoluje jen doplňky s denní dávkou 0,5 mg, 2mg tablety bez půlící rýhy s dávkováním 1/4 tbl ale toleruje.
OTC a doplňky:
Kozlíkové ("valeriánské") kapky, CBD, tryptophan, 'Svatá trojice' meduňka, chmel, kozlík. Dále například mučenka pletní.
Somnolence, tedy nadměrná spavost či ospalost, je porucha vědomí. Může být způsobena různými faktory, včetně závažných neurologických a psychologických onemocnění. V některých případech může být léčba zaměřena na odstranění základní příčiny. Pokud je však somnolence závažná a ovlivňuje denní funkce, mohou být použity psychostimulancia, tj. modafinil (Vigil). Tyto léky zvyšují bdělost a pozornost. Dále lze využít bupropion coby psychostimulující antidepresivum. Oxybát sodný (sodná sůl GABA) pod názvem Xyrem sol. Lze také využít kofein.
Srovnej narkolepsie.
ADHD je neurovývojová porucha, která může způsobovat nepozornost, hyperaktivitu a impulzivitu. Lidé s ADHD se mohou zdát neklidní, pozornost udrží jen po krátkou dobu, mají potíže se soustředěním a jednají impulzivně nebo bezohledně.
Příznaky ADHD se obvykle poprvé objevují v raném věku a většina případů je u dětí diagnostikována mezi šesti a dvanácti lety. Nicméně, diagnóza u některých lidí může být zpočátku zaměněna za jinou duševní poruchu, např. bipolární poruchu nebo mohou zůstat bez správné diagnózy až do dospělosti.
Mnoho dětí může projít fázemi, kdy jsou neklidné nebo mají potíže s pozorností, ale nemusí mít bezpodmínečně ADHD. Je důležité promluvit si lékařem a prodiskutovat diagnózu, zda může být dítě postiženo.
https://www.neuraxpharm.com/cz/poruchy/porucha-pozornosti-s-hyperaktivitou
Donedávna poddiagnostikovaná nosologická jednotka. To způsobuje výpadky léčiv kvůli prudkému nárůstu poptávky i v dospělé populaci.
Léčba ADHD je komplexní a může zahrnovat psychoterapii, poradenskou podporu a farmakoterapii. K léčbě ADHD jsou často používána psychostimulancia, hlavně methylfenidát (Ritalin, Concerta). Tyto léky zvyšují koncentraci a pozornost u pacientů s ADHD.
Atomoxetin: Původně vyvíjen jako antidepresivum. Farmakologicky jde o inhibitor zpětného vychytávání adrenalinu. Substrát 2D6.
Methylfenidát: Typické sympatomimetikum chemicky příbuzné s amfetaminy. NÚ typicky insomnie, hypertenze. Zpomaluje růst do výšky až o 1,5 cm/rok.
Nutno uvážit závažná onemocnění, která se takto mohou projevovat (Alzheimer, frontotemporální demence, roztroušená skleróza...).
Léčba poruch paměti může být obtížná, protože existuje mnoho faktorů ovlivňujících kognitivní funkce. Kognitivní trénink, psychoterapie a farmakoterapie mohou být součástí léčebného plánu. Některé léky, jako jsou inhibitory acetylcholinesterázy (např. donepezil, rivastigmin, galantamin) lze využít u pacientů s Alzheimerovou chorobou a podporují cholinergní neurotransmisní systém.
Časné nasazení kognitiva může zpomalit progresi onemocnění.
Alzheimerova demence (AH): charakterizována EEG nálezem, typická je ztráta krátkodobé paměti, vybavování si starých událostí. Pacienti často píšou špatné datum jako 2005 místo 2025.
Frontotemporální demence: špatně se odlišuje od AH, častěji se objevují výkyvy nálad, agresivita.
Demence s Lewyho tělísky: lze prokázat až pitvou. Kromě typických AH příznaků se objevují vizuální halucinace, parkinsonismus.
Dále demence spojené s roztroušenou sklerózou, mozkovou mrtvicí, Huntingtonova nemoc...
MMSE: základní a nejvíce citovaný test pro rychlý odhad kognitivních schopností. Využívá se v českých indikačních omezeních. Dále MoCA, české ALBA, POBAV.
Kognitiva jsou léky určené k podpoře a zlepšení kognitivních funkcí, jako je paměť, koncentrace, pozornost a schopnost učení. Nejčastěji se používají při léčbě onemocnění spojených s úbytkem kognitivních schopností, jako je Alzheimerova demence nebo některé typy neurologických a psychiatrických poruch.
Inhibitory acetylcholinesterázy
Tyto léky zpomalují odbourávání acetylcholinu (klíčového neurotransmiteru pro paměť a učení), čímž zlepšují přenos signálů v mozku.
Donepezil: nejčastěji, cca 25 000 balení vydaných měsíčně na recept.
Rivastigmin: náplasti, tablety.
Galantamin není na ČR trhu.
Antagonisté NMDA receptorů
Tato léčiva modulují aktivitu glutamátu (důležitého neurotransmiteru pro paměť a učení) tím, že brání jeho toxickým účinkům při nadměrné stimulaci.
Memantin: používá se u středně těžkých až těžkých forem Alzheimerovy choroby (MMSE 19–6). Některé odborné společnosti doporučují užívat i v časnějších stadiích, kdy ale lék není hrazen. MÚ blok NMDA receptorů.
Nootropika jsou skupinou, která zlepšuje látkovou výměnu v mozku. Obvykle nemají tak dobrou oporu v randomizovaných studiích. Jsou však častěji dostupná bez receptu a často jsou využívána u mladších lidí pro zlepšení učení a poznávacích funkcí.
Ginkgo biloba - i registrované přípravky se standardizovaným obsahem (EGb 761) Tebokan 40 mg a 120 mg. Dále například Gingio. Po jídle.
Piracetam - 800 mg a 1200 mg, nebrat na noc. Má data při intravenózním podání těsně po ischemické mozkové příhodě.
Dále ženšen, pětilistý (nepravý ženšen), sibiřský ženšen (eleuterok ostnitý), kofein.