Aktuální vydání Modré knihy » Linkos.cz
Co jsou to cytostatika, co je to chemoterapie » Linkos.cz
https://sukl.gov.cz/farmakoterapeuticke-informace/farmakoterapeuticke-informace-1-2025/
Obecně snaha o výběr léčiva, které se kumuluje v nádorové tkáni a není toxické pro zdravou tkáň. Může docházet k rezistenci podobně jako u ATB, proto se používají kombinace léků, viz například Chemoterapeutické režimy – WikiSkripta.
Dávka se někdy vypočítává podle teoretického povrchu těla (BSA - body surface area).
(Methotrexát) U nádorových onemocnění působí jako antimetabolit kyseliny listové. Do cílových buněk vstupuje prostřednictvím specifických folátových transportérů a intracelulárně je transformován folyl-glutamátsyntázou na polyglutamát. Tato konverze, udržuje léčivo v aktivní formě v buňkách a dále zvyšuje jeho afinitu k cílovým enzymům. Mateřská molekula i tento metabolit inhibují dihydrofolátreduktázu katalyzující přeměnu dihydrofolátu na tetrahydrofolát, tj. aktivní formu kyseliny listové nezbytnou pro syntézu nukleotidů DNA i RNA. MTX-polyglutamát dále inhibuje de novo syntézu purinů. Jelikož aktivita MTX je nejmarkantnější v aktivně se dělících buňkách, zejména v S-fázi buněčného cyklu, nejvíce senzitivní jsou vysoce proliferující nádorové buňky. V souvislosti s využitím MTX u autoimunitních onemocnění je poukazováno na inhibici enzymu AICAR (5-aminoimidazol-4-karboxamidribonukleotid) transformylázy vedoucí k omezení metabolismu adenosinu či guaninu. Výsledná akumulace adenosinu působí protizánětlivě potlačením aktivace T-lymfocytů, downregulace B-lymfocytů a zvýšením citlivosti aktivovaných CD95+ T-lymfocytů. Zmiňovány jsou též nižší aktivita methyltransferázy, amidofosforibosyltransferázy, thymidylátsyntázy či potlačení vazby beta-1 interleukinu na jeho buněčný povrchový receptor
FI SÚKL leden 2025
Karcinom prsu.
SPC Tamoxifen Ebewe
Jako adjuvantní léčba u žen s karcinomem prsu a nálezem metastáz v axilárních uzlinách a také jako léčba metastazujícího karcinomu prsu u mužů a žen. Ženy, které mají pozitivní nález estrogenových receptorů, a ženy po menopauze budou s mnohem větší pravděpodobností odpovídat na léčbu tamoxifenem. Tamoxifen může být podáván s jinými cytostatiky a při ozařování.
MÚ:
Tvoří kovalentní vazby s DNA, což vede ke vzniku mezimerových vazeb a narušení replikace a transkripce.
Příklady a využití:
Cyklofosfamid, ifosfamid: Používány při léčbě různých solidních nádorů i hematologických malignit.
Chlorambucil, bendamustin: Využívány zejména u některých lymfoproliferativních onemocnění.
Platinové sloučeniny (cisplatina, karboplatina): Aktivně využívány při léčbě nádorů plic, vaječníků, močového měchýře a dalších.
Alkylující látky jsou známé svým nepříznivým profilem toxicity (např. myelosuprese, nekróza močového měchýře u cyklofosphamidu/ifosfamidu).
MÚ:
Struktury těchto látek připomínají normální buněčné metabolity, což umožňuje jejich začlenění do buněčné syntézy nebo inhibici enzymů potřebných pro metabolismus nukleotidů.
Příklady a využití:
5-Fluorouracil (5-FU): Používá se při léčbě kolorektálního karcinomu, rakoviny prsu, hlavy a krku.
Metotrexát: Indikovaný při léčbě různých solidních nádorů a hematologických malignit, ale také v revmatoidní artritidě a některých autoimunitních onemocněních.
Gemcitabin, cytarabin: Důležité při léčbě leukémií, lymfomů a některých solídních nádorů.
Antimetabolity mohou vyvolat vedlejší účinky jako myelosuprese, gastrointestinální potíže, mukositis a hepatotoxicitu.
a) Vinca alkaloidy
MÚ:
Interferují s tvorbou a funkčností mikrotubulů, čímž narušují mitotickou číru a způsobují buněčnou smrt.
Příklady a využití:
Vinkristin, vinblastin: Používány při léčbě různých hematologických malignit (např. leukémie, lymfomy) a některých solidních nádorů.
b) Taxany
MÚ:
Stabilizují mikrotubulární struktury, což brání jejich dynamické rekonstrukci, nezbytné pro správné dělení buněk.
Paclitaxel (Abraxan), docetaxel: Indikovány především u karcinomů prsu, plic, vaječníků a dalších solídních nádorů.
Neurotoxická reakce je častým vedlejším účinkem zejména vinca alkaloidů.
MÚ:
Inhibují enzymy (topoisomerázy I a II), které regulují supernavíjení DNA, což vede k tvorbě trvalých DNA zlomenin a následné apoptóze.
Příklady a využití:
Irinotekan, topotekan (topoisomeráza I): Používány u karcinomů tlustého střeva, plic a dalších.
Etoposid, doxorubicin (topoisomeráza II): Doxorubicin patří mezi anthracykliny a je široce využíván při léčbě různých solídních nádorů i hematologických malignit.
Důležité je sledovat kardiotoxicitu (zejména u anthracyklinů) a možnost myelosuprese.
Bleomycin: Indikuje tvorbu radikálů, které poškozují DNA. Používá se například u Hodgkinova lymfomu a některých germinálních nádorů.
Dactinomycin (actinomycin D): Interferuje s transkripcí DNA a používá se u některých dětských nádorů.