32. Vitaminy a minerální látky – přehled, využití v praxi

Vitamin D - Health Professional Fact Sheet (nih.gov)
Může podávání vitaminových přípravků pomoci v léčbě diabetes mellitus?
Vitamin D: skeletální a extraskeletální účinky
Vitamin D - Mayo Clinic
Solen: Nezastupitelná úloha vitaminu D v prevenci a léčbě osteoporózy
Vitamín E – Wikipedie (wikipedia.org)
Vitamin E in dermatology - PMC (nih.gov)
Vitamin K and Bone Health: A Review on the Effects of Vitamin K Deficiency and Supplementation and the Effect of Non-Vitamin K Antagonist Oral Anticoagulants on Different Bone Parameters - PMC (nih.gov)
Vitamin K and Bone Health: A Review on the Effects of Vitamin K Deficiency and Supplementation and the Effect of Non-Vitamin K Antagonist Oral Anticoagulants on Different Bone Parameters - PMC (nih.gov)
B Vitamins | The Nutrition Source | Harvard T.H. Chan School of Public Health
Hypervitaminóza – Wikipedie (wikipedia.org)
Magnesium - Health Professional Fact Sheet (nih.gov)
Iron Supplementation - StatPearls - NCBI Bookshelf (nih.gov)

Any of several organic substances that are necessary in small quantities for normal health and growth in higher forms of animal life.

Vitamin | Definition, Types, & Facts | Britannica

V průběhu života potřeba jednotlivých látek značně kolísá. Lze rozdělit na vitaminy rozpustné v tucích a rozpustné ve vodě. Obvykle se pod označením skrývá celá skupina příbuzných látek s podobným účinkem, farmakokinetika se může zásadně lišit.

Rozpustné v tucích

Vitamin A (~retinol, retinal, retinoová kyselina...)

Diterpenické sloučeniny s pěti konjugovanými dvojnými vazbami (-> obvykle barevné látky). Může vznikat rozštěpením beta-karotenu na dvě molekuly vit. A (beta-karoten je provitamin A). V oftalmologii je indikován k léčbě šerosleposti, jako doplňková léčba při degenerativních změnách sítnice, u syndromu suchého oka a Sjögrenova syndromu.
Doporučuje se jeho podávání při malabsorpcích nebo dietách (vegani, m. Crohn...).
V dermatologii při poruchách rohovatění kůže, psoriáze.
Též jako podpora při hojení ran a zlomenin, při infekcích cest dýchacích.

V sítnici se retinal váže na protein opsin za vzniku komplexu rhodopsinu, který se podílí na zvyšování citlivosti oka na světlo. Viz Biochemie procesu vidění – WikiSkripta

Dávkování je vysoce individuální, dávka se určuje v mezinárodních jednotkách (IU).

Vzhledem k farmakokinetice vitaminu je relativně snadné předávkování. To se projevuje suchou a rozpraskanou kůží, vyšší kalcémií a stavem, který se nazývá idiopatická intrakraniální hypertenze. Vysoké dávky vitaminu A mohou vyústit v selhání jater.

Vitamin D (~kalciferol)

Jedná se o sekosteroid (vzniká rozštěpením B kruhu v molekule gonanu). Lidské tělo si může vit. D částečně syntetizovat samo - působením UV/VIS záření na kapiláry v blízkosti povrchu těla dochází ke štěpení steroidní části cholesterolu za vzniku derivátů vitaminu D.

Facilituje uptake Ca2+ iontů do kostí a zubů. To ho předurčuje k léčbě a prevenci osteoporózy. Zároveň se účastní imunitních procesů, zvyšuje produkci inzulinu i citlivost na něj. Topické podávání zlepšuje příznaky ložiskové psoriázy. Prevence křivice a osteomalacie u dětí, léčba hypoparatyreózy.

Dle SPC Vigantol lze při léčbě osteomalacie až 200 000 IU denně (tj. až 40 kapek denně). Pří léčbě osteopotózy typicky 1000 - 3000 IU denně, lze podávat v jedné týdenní dávce Vitamin D3 Axonia připouští měsíční dávku. U novorozenců 1 - 2 kapky denně.

Cholekalciferol D3:
Ve formě Vigantol gtt. jeden z nejvíce předepisovaných přípravků vůbec. Musí se hydroxylovat na aktivní formu postupně v ledvinách a játrech (cholekalcidiol, kalcitriol).

Nefrology je předepisován alfakalcidol (alpha D3), který není nutné aktivovat v ledvinách.

Vitamin E (~tokoferol, tokotrienol)

Významné antioxidanty, v těle působí mj. jako zhášeče volných radikálů. Nedostatek se projevuje jako poruchy vstřebávání tuků, může se objevit neuropatie, zvláště u dětí anemie, snížení imunity a plodnosti až neplodnost.
Oproti ostatním lipofilním minerálům je vit. E relativně málo toxický. Při dlouhodobém používání se může objevit snížené vstřebávání vit. K.

Vitamin K (fytochinon, melachinon)

"K" z německého "Koagulation". Chemicky se jedná o naftochinony s nenasyceným postranním řetězcem. Na trhu jako Kanavit gtt. a inj. Obvykle se vyjadřuje v mg, ne IU. Lidské tělo jako takové si vit. K není schopno syntetizovat, umí to ale střevní mikrobiota - riziko při ATB terapii.
I prevence a léčba hypokoagulability vyvolané nedostatkem vit. K, prevence krvácení v porodnictví, při dlouhotrvající obstrukci žlučových cest (někdy mj. u alkoholiků), při onemocnění střev spojených s malabsorpcí.

KI hepatální insuficience.

V observačních studiích byla vysledována spojitost mezi nedostatkem vit. K a incidencí zlomenin. V tuto chvíli je v ČR vit. K k léčbě osteoporózy dostupný jen jako doplněk stravy (např. K2 Solo).

Rozpustné ve vodě

Skupina B vitaminů

Velmi nesourodá skupina co do účinku i struktury.

OznačeníNázevPři deficituPoznámka
B1thiaminPrblémy s NS, nemoc Beriberi
B2riboflavinNevolnost, problémy se zrakem, deprese
B3niacinPelagra (dermatitida, deprese, průjmy)
B5kys. pantotenováNevolnosti, nespavost, respirační infekce, pálení chodidelNěkdy se neřadí mezi B vitaminy
B6pyridoxinAnémie, záchvaty, změny nálad
B7biotinPoruchy NS, špatná kvalita vlasů a nehtůvitamin H, koenzym R
B9kys. listováMakrocytární (perniciózní) anemieNěkdy se neřadí mezi B vitaminy
B12kyanokobalaminMakrocytární (perniciózní) anemieKI v onkologii

Vitamin B6 například jako Magne B6 s hořčíkem. Indikace ale jen při nedostatku hořčíku.

Vitamin B12 registrován k intramuskulárnímu podání a jako tablety. Tablety ideálně nalačno jednou denně.

Vitamin C

= kyselina skorbová, E300.

Látka, která se za vyšších teplot oxiduje, proto má smysl čerpat hlavně ze syrového ovoce. Kromě citrusů hlavně kiwi, šípek, rybíz. Doporučená dávka kolísá mezi 60 mg až 100 mg. Na trhu jsou přípravky s 1000 mg.

Jednotlivé studie se nedokáží shodnout na dávce a účinnosti vitaminu C (například zde v sekci conclusion).

Registrované přípravky mají indikaci kromě nedostatku vit. C i nachlazení, dále v těhotenství a kojení, v době růstu, při nadměrné fyzické a duševní práci. Zvýšená spotřeba vit. C je i u kuřáků. (SPC Celaskon eff.)

Minerální látky

Působí jako kofaktory enzymů, regulují podmínky intracelulárního prostředí. Obvykle jsou stabilní a vstřebatelné jako kationty, proto se v lékových formách vyskytují jako soli s aniontem. To ztěžuje přepočet dávky na čistý minerál. Soli mají i rozdílnou biodostupnost (například magnezium-orotát a magnezium-citrát).
Vícemocné minerály tvoří nerozpustné cheláty s některými léky a proto by neměly být podávány společně (ofloxaciny, tetracykliny, levothyroxin).

Hořčík

Magnesium, magnézium, Mg2+.

Kofaktor přes 300 enzymatických systémů. Cca polovina Mg v těle uložena v kostech. Doporučená dávka je obvykle mezi 300 - 400 mg denně. Ve zvýšené míře je potřeba u alkoholiků, sportovců, pacientů s chronickou medikací PPi.
Vybrané indikace podle SPC Magnesii lactici:

  • Premenstruační tenze
  • DM2
  • Dlouhodobé stresové stavy
  • Poruchy jaterních funkcí
  • Podpůrná léčba při současné kauzální terapii kardiovaskulárních chorob
  • Algické kontraktury kosterního svalstva v graviditě

V mainstreamu se hodně probírá otázka vstřebatelnosti. Obecně se špatně vstřebává MgO (oxid hořečnatý), byť ten se v žaludku částečně konvertuje na vstřebatelný MgCl2:

MgO + 2 HCl -> MgCl2 + H2O

Organické soli (laktát, citrát) mají relativně dobrou bioodostupnost mezi 40 - 80 % dle studie. Je lepší koupit si balení chelátu s deklarovanou dostupností 80 % za 1000 Kč, nebo brát dvě tablety Mg laktátu za 165 Kč? V registrovaném Magnerotu je 32,8 mg čistého hořčíku, v doplňku stravy od firmy Pharma Nord je deklarováno 200 mg čistého hořčíku, tj. více než šestinásobek.

NÚ při vyšších dávkách flatulence, průjmy. Proto se někdy kombinuje s vápníkem, který působí obstipačně.
V lékárně se Mg2+ používá i ve formě alginátu, kdy se v kyselém prostředí výměnou iontů vytvoří rozpustná kys. alginová --> tvorba gelu (Gaviscon, Suprasorb A).

Železo

Tvoří komplexy s hemem. Je tedy zásadní pro krvetvorbu u mikrocytární anemie. Zároveň se účastní metabolických procesů, je důležité pro funkci svalů.

V perorálních přípravcích obvykle jako trojmocné železo lépe se vstřebává nalačno ale při GIT potížích lze doporučit po lehkém jídle nebo rozdělit do několika dávek.

Vápník

Využití především v osteologii při léčbě osteoporózy. Vit. D zvyšuje ukládání Ca2+ do kostí, proto je často kombinován. Kvůli vyšší aktivitě osteoblastů se podávání doporučuje večer. Někdy též jako součást IPLP protiprůjmových křečí. Extracelulární koncentrace tělo hlídá, protože mají vliv na tonus svaloviny (mj. mechanizmus účinku dipinů). Injekční Calcium BBP kromě hypokalcémie jako protijed při otravě fluoridy, při hyperkalemii a hypermagnezemii, při akutních alergických stavech.

Zinek

Řada doplňků stravy, registrovaný Zinkorot 25 mg s indikacemi:

  • Nachlazení
  • Náchylnost k infekcím
  • Zhoršené hojení ran

Zinek je doporučován při problémech s pokožkou, vlasy, nehty. Zvyšuje produkci spermatu. Působí imunomodulačně, má určitou protizánětlivou imunitu.

Selen

Podobný efekt jako u zinku, v současnosti není v ČR registrován (kromě homeopatika).

Předchozí otázka | Rozcestník | Následující otázka