29. Terapie vředové choroby gastroduodena, pyrózy – přehled farmak, eradikační schémata

Helicobacter pylori – WikiSkripta
Eradikace Helicobacter pylori – WikiSkripta
Inhibitory protonové pumpy – přehled | proLékaře.cz (prolekare.cz)

Pyróza, neboli pálení žáhy, je nepříjemný pocit pálení v jícnu, které se projevuje jako rozlévající se bolest v nadbřišku až hrudníku. Je obvykle způsobena refluxem kyselého žaludečního obsahu do jícnu v důsledku nedostatečné funkce dolního svěrače jícnu.

Pyróza – WikiSkripta

Rizikové faktory

Léčba

  1. Inhibitory protonové pumpy (PPi):
    • Omeprazol, Pantoprazol, Lansoprazol, Rabeprazol, Esomeprazol.
    • Snižují tvorbu žaludeční kyseliny a pomáhají hojit vředy a snižovat příznaky pyrózy.
    • PPi jsou acidolabilní. Musejí projít žaludkem v enterosolventní LF a teprve v duodenu se začít vstřebávat do krevního oběhu, kdy se po druhém průchodu žaludkem aktivují v kyselém prostředí sliznice a ireverzibilně blokují protonovou pumpu, tj, iontový kanál zodpovědný za tvorbu HCl v žaludku.
    • Potrava nebo antacida zvyšují pH v žaludku a PPi se deaktivuje intramolekulárním přesmykem dříve, než se dostane do dosahu protonové pumpy. Proto PPi vždy nalačno.
  2. Antagonisté H2 receptorů:
    • Ranitidin, Famotidin.
    • Relativně zastaralá skupina léčiv.
    • Tyto léky také snižují tvorbu kyseliny v žaludku a mohou být použity k léčbě vředů a pyrózy, i když nejsou tak účinné jako IPP.
    • Někteří zástupci skupiny mají efekt i na H1 receptory a tedy v určité míře účinkují i proti alergii.
  3. Antacida:
    • Hydroxid hlinitý, hydroxid hořečnatý, uhličitan vápenatý.
    • Tyto léky neutralizují žaludeční kyselinu a poskytují okamžitou úlevu od pálení žáhy a dalších příznaků pyrózy.
    • Nejedná se o dlouhodobé řešení problému, spíše o úlevovou léčbu.
    • Ca2+ ionty způsobují zácpu, Mg2+ ionty průjem. Podáváním dohromady lze NÚ teoreticky vyrušit.
  4. Algináty:
    • Spolu s vícemocnými ionty jako Ca2+ a Mg2+ tvoří antacidní gel, který chrání žaludeční sliznici. (Gaviscon)

PPi

Omeprazol: nejvyzkoušeněnší derivát, díky pomalému odbourávání relativně vysoká účinnost. Vzhledem ke zkušenostem lze s opatrností využít u terapie těhotných a kojících žen. KI v kombinaci s klopidogrelem. Lze i u kojenců do syrspendu.
Esomeprazol: eutomer omeprazolu. Jeho metabolizace není tak závislá na genetických odlišnostech. Nemá tak významné interakce.
Lansoprazol: farmakokinetika při dlouhodbém používání je stejná jako po jednorázové aplikaci. Po omeprazolu nejstarší zástupce.
Pantoprazol: minimum interakcí, lék volby s klopidogrelem. Jeho vysoká biodostupnost není závislá na dávce.
Rabeprazol: Jeho farmakokinetika není ovlivněna renálními či jaterními dysfunkcemi. Nejrychlejší nástup účinku.

Class NÚ snížené vstřebávání minerálů vlivem vyššího pH. Při dlouhodobém používání nutno myslet na riziko osteoporózy, hypomagnesemii. Také snižuje vstřebávání vitaminu B12. Vlivem změny pH také může docházet k nadýmání, dyspepsiím. PPi zvyšují riziko střevních infekcí.

H2 antagonisté

Famotidin: Famosan. "K léčbě chorobných stavů spojených se žaludeční hypersekrecí a hyperaciditou". Pří snížení funkce ledvin je významně prodloužený biologický poločas. Nelze u dětí pro nedostatek zkušeností. Často zácpy, průjmy, bolesti hlavy, závratě.

Ranitidin není v ČR obchodován.

Helicobacter pylori:

G- bičíkatá bakterie, žije v hlenu žaludeční sliznice. Ačkoliv se vyskytuje u velkého procenta populace bez žaludečních problémů, jedná se o významný rizikový faktor pro vředovou chorobu a rakovinu horní části GIT.

Diagnóza: ELISA protilátky, izotopem značená urea, antigenní test ze stolice, biopsie (H. pylori se vyskytuje v ohraničených ložiscích a proto může být falešně negativní výsledek)

Marshall was unsuccessful in developing an animal model, so he decided to experiment upon himself. In 1984, following a baseline endoscopy which showed a normal gastric mucosa, he drank a culture of the organism. Three days later he developed nausea and achlorhydria. Vomiting occurred and on day 8 a repeat endoscopy and biopsy showed marked gastritis and a positive H. pylori culture. At day 14, a third endoscopy was performed and he then began treatment with antibiotics and bismuth. He recovered promptly and thus had fulfilled Koch’s postulates for the role of H. pylori in gastritis.

Barry James Marshall—Discovery of Helicobacter pylori as a Cause of Peptic Ulcer - Mayo Clinic Proceedings

Eradikační schémata

Dle doporučených postupů obvykle kombinace dvou širokospektrých ATB (amoxicilin, klarytromycin, metronidazol, tetracyklin.) a jedno PPi nebo při nesnášenlivosti H2i nebo antacidum. Po dobu 10 - 14 dnů.

www.medicinapropraxi.cz | 2011; 8(3)

Bismuthi subgallas: pomáhá při flatulenci, odstraňuje zápach u stomiků, je efektivní proti H. pylori a existuje jako zásyp Dermatol.

Předchozí otázka | Rozcestník | Následující otázka