22. Hormony hypotalamu, hypofýzy a štítné žlázy, antithyreoidální látky

Hypothalamo-hypofysární systém – WikiSkripta

Hypothalamo-hypofysární systém je součástí neuroendokrinního systému. Hypotalamus a hypofýza se nacházejí na spodině lidského mozku.

Hypothalamus: produkuje liberiny a statiny, které řídí činnost v hypofýze. Produkuje oxytocin a antidiuretický hormon (ADH).

Hypofýza: výběžek z hypotalamu, uložený v tureckém sedlu kosti klínové. S hypotalamem je propojená stopkou. Skládá se ze dvou anatomicky rozdílných částí adenohypofýza a neurohypofýza.
Adenohypofýza produkuje růstový hormon (somatotropin - význam v endokrinologii a při zneužívání jako anabolický doping) a prolaktin (význam v těhotenství, elevace u některých nádorů, hlavně hypofýzy).
Dále produkuje thyreotropní hormon (TSH, význam jako marker v endokrinologii), folikuly stimulující hormon (FSH) a adrenokortikotropní hormon (ACTH - stimuluje produkci glukokortikoidů v nadledvinách).
Neurohypofýza uchovává a po podnětu uvolňuje hormony produkované v hypothalamu - oxytocin a ADH.

Oxytocin: peptid s hormonální aktivitou. U žen stimuluje kontrakce dělohy během porodu a pomáhá s vylučováním mateřského mléka během kojení. U mužů může mít roli v pohybu spermií a produkci testosteronu. Existuje jako LP indikace indukce porodu, poporodní atonie dělohy, navození laktace v šestinedělí, léčba premenstruální tenze.

Hormony štítné žlázy

Lze sem zařadit i TSH, který řídí zpětnou regulaci produkce přímo účinných hormonů.

Obecně hormony štítnice ovlivňují rychlost látkové výměny a metabolizmus. Při nedostatku dochází k tloustnutí, fyzické nevýkonnosti, u dětí ke kognitivním deficitům. Při nadbytku k řídnutí vlasů, k tachykardii, úzkostem, exoftalmu.

T4 ((levo)tyroxin): produkován asi 20x více než T3 ale není tak účinný. Je užíván v případě nedostatečné fyziologické produkce.

T3 (trijodthyronin): vzniká dejodací T4 v tkáních.

Problematika generických záměn: Euthyrox, Letrox, Eltroxin byly registrovány jako originální přípravky a neuváděly jiný přípravek jako referenční. Proto je teoreticky nemožné považovat přípravky navzájem za generika. V minulosti některé přípravky obsahovaly laktózu, výrobci postupně měnili složení.
Některé nemocnice na lůžkách nahrazují levothyroxin jiným výrobcem za monitorace hladin T4 v krvi.
Syntroxin v části dokumentace uvádí Euthyrox jako originál a tedy by teoreticky šlo nazvat generikem, byť se jedná o měkké tobolky a ne o tablety.

Levothyroxin a zaměnitelnost přípravků s jeho obsahem | proLékaře.cz (prolekare.cz)

Jodid draselný 100 mcg (Jodid Merck) profylaxe strumy, léčba strumy způsobené nedostatkem jódu.

Antithyreoidální látky

Thiamazol (Thyrozol): indikace léčba hypertyreózy, příprava před chirurgickým výkonem při všech typech hypertyreózy. Zahájení v několika denních dávkách, udržovací dávka obvykle jednou denně se snídaní. Lze půlit. Je aktivním metabolitem karbimazolu, ten není na trhu. MÚ inhibice thyroidní peroxidázy (inhibice jodace aromatického skeletu při vzniku T4 a T3). NÚ postupný rozvoj bolesti kloubů, vyrážky.

Propylthiouracyl (Propycyl): obtížně dostupný. Indikace hypertyreoidizmus, pokud jiná léčba selže, lze i u dětí. Musí se podávat každých 6 - 8 hodin. NÚ alergie, elevace transamináz, nevolnosti, svědění. MÚ inhibuje thyroidní peroxidázu.

Strumigeny (goitrogeny):
látky obsažené v potravinách, které snižují činnost štítné žlázy.
Jsou známy otravy při nevyvážené stravě, ve vyšším riziku jsou těhotné a děti.

The impairment of thyroid hormonogenesis causes a decreased production of the thyroid hormones T3 and T4 and consequently a rise of TSH secretion. The latter stimulates thyrocytes growth and function and may induce the thyroid enlargement (goiter)

Plant constituents and thyroid: A revision of the main phytochemicals that interfere with thyroid function - ScienceDirect

Glukosinoláty: kyanogenní glykosidy z rostlin, k přeměně na aktivní látky dochází po narušení tkání rostliny smísením enzymu myrozinázy a neaktivních prekurzorů.
Významné množství například v měsíčních fazolích, bambusových výhoncích. Z čeledi Brassicaceae hlavně brokolice, růžičková kapusta, hořčice, řepka.
MÚ vychytáváním thiokyanátů štítnou žlázou na úkor jódu.

Polyfenoly: byly popsány případy tvorby strumy po stravě sestávající zejména z jáhlů.

Goitre due to dietary iodine deficiency is by far the most commonly observed thyroid disorder in Africa. The majority of affected people live within subsistence agricultural systems, commonly in mountainous regions which have been deprived of iodine by leaching of the soil. Goitrogens in local foods like cassava and millet accentuate the effects of iodine deficiency and other micronutrient deficiencies such as selenium also play a role in the development of goitres. The prevalence of goitres varies widely but may be as high as 85% in children in some areas.

Impact of iodination on thyroid pathology in Africa - PMC (nih.gov)

Dále zmínky o aktivitě kumarinu, testy na myších prokázaly efekt některých alkaloidů (nikotin, arekolin, harmin, piperin).

Předchozí otázka | Rozcestník | Následující otázka