4. Prevence a screening diabetu v lékárnách

Význam: snížení pravděpodobnosti propuknutí nemoci, zachycení diabetiků v rané fázi onemocnění, možnost zpomalit progresi a rozvoj neuropatie, obecně zvýšení kvality života a prodloužení života.

Prevence: potrava s nízkým glykemickým indexem, málo nasycených tuků, hodně bílkovin a vlákniny. Nekouřit a nepít. Nebrat léky s metabolickými NÚ jako systémové kortikoidy, mirtazapin, většina antipsychotik.

Lékárna může poskytnout široký OTC sortiment pro diabetiky. Jde například o umělá sladidla, přípravky s vlákninou (psylium) apod. V kompetenci lékárníka je poradenství ohledně snižování hmotnosti, prevence nežádoucích účinků léčiv vhodným expedičním minimem ( např. metformin po jídle). Kromě výdeje prostředků na měření glykemie přes poukaz některé lékárny dávají glukometr a malé balení proužků zdarma.

Screening: kurz od ČlnK, nutné zajistit oddělené prostory, možnost umýt si ruce musí být v „dochozí vzdálenosti“, musí být zaneseno v provozním řádu lékárny. Lékárník nikdy neprovádí odběr a měření glykemie sám, asistuje u samoodběru pacienta. 🙂 Před samotným vyšetřením je nutné získat základní anamnézu a kontaktní údaje pacienta. Pacient podepisuje, že souhlasí s vyšetřením, že všemu rozumí a že souhlasí se zpracováním osobních údajů. Oficiální tiskopisy neexistují.

Předchozí otázka | Rozcestník | Následující otázka