18. Pevné dělené lékové formy – perorální a rektální, charakteristika, kontrola, příprava v lékárně, příklady

Perorální - Prodloužené uvolňování – pomalu se rozpouštějící matrice,
opožděné – obvykle enterosolventní
S rychlým nástupem účinku – ibuprofen rapidcaps aj – obecně rychle rozpustné formy, hlavně NSAIDs se díky kyselé povaze snadněji vstřebávají již ze žaludku. Spadají sem i efervescentní tablety (CO2 zvyšuje prokrvení žaludeční sliznice)

Rektální - hlavně čípky - lipofilní základ ol. cacao (dražší, díky vůni lepší pro děti, vegany) a adeps solidus (bílý, bez zápachu). Vzácně hydrofilní (glycerogel želatiny).

Kontrola obsahová a hmotnostní stejnoměrnost, mikrobiální jakost. Viz lékopis.

Příprava v lékárně
Čípky – různě objemné formy podle věku, lze vymazávat roztokem s opačnou polaritou (spiritus saponis kalini, glycerol, parafinový olej), některé vytěsňovací koeficienty v lékopisu, jinak brát koeficient 0,7 (minerální látky jinak?). Téměř vždy suspenze, v průběhu odlévání nutno míchat, čípky půlit vždy podélně. Odlévat v třence s hubičkou nebo v plastové lahvi s aplikátorem natavené do "konzistence medu".

Perorální pevné lékové formy prakticky jen tvrdé tobolky (kapsle) v různých barvách, enterosolventní, čtyři velikosti kde "4" jsou nejmenší a "00" jsou největší. Dividovaná a nedividovaná forma preskripce

Lze sem zařadit prachy k dispergaci ve vodě – technologicky jen smísit a rozmělnit v třence, využít geometrické mísení

Předchozí otázka | Rozcestník | Následující otázka