16. Vzdělávání pracovníků lékáren – druhy, legislativa, kompetence

111/1998 Sb. Zákon o vysokých školách (zakonyprolidi.cz)
Boloňský proces – Wikipedie (wikipedia.org)
95/2004 Sb. Zákon o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu povolání lékařů a farmaceutů (zakonyprolidi.cz)
73/2019 Sb. Vyhláška o vzdělávání v základních kmenech farmaceutů (zakonyprolidi.cz)
96/2004 Sb. Zákon o nelékařských zdravotnických povoláních (zakonyprolidi.cz)
117/2018 Sb. Vyhláška o zkušebním řádu aprobační zkoušky (zakonyprolidi.cz)

Farmaceut

Odborná způsobilost k výkonu povolání farmaceuta se získává absolvováním:

  • nejméně pětiletého prezenčního studia v akreditovaném zdravotnickém magisterském studijním programu farmacie obsahujícím teoretickou a praktickou výuku, z toho nejméně 6 měsíců praxe v lékárně
  • studia v akreditovaném studijním programu farmacie, pokud byl zahájen nejpozději v akademickém roce 2003/2004, nebo
  • nejméně pětiletého prezenčního studia v magisterském studijním programu farmacie na vysoké škole na území Slovenské republiky, pokud absolvent zahájil toto studium v období od 1. ledna 1993 do 30. dubna 2004

Po získání odborné způsobilosti může farmaceut samostatně vykonávat činnosti, které jsou poskytováním lékárenské péče podle zákona o zdravotních službách (kromě činností vázaných na specializační vzdělávání). Za výkon povolání farmaceuta s odbornou způsobilostí se považuje také metodická, koncepční, výzkumná a vývojová činnost v oblasti zdravotnictví.

Farmaceutický asistent

Odborná způsobilost k výkonu povolání farmaceutického asistenta se získává absolvováním:

  • nejméně tříletého studia v oboru diplomovaný farmaceutický asistent na vyšších zdravotnických školách, nebo
  • střední zdravotnické školy v oboru farmaceutický laborant, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2004/2005.

Za výkon povolání farmaceutického asistenta se považují odborné činnosti spojené zejména s přípravou, výdejem, kontrolou a uchováváním léčiv a zdravotnických prostředků.

Sanitář

Odborná způsobilost k výkonu povolání sanitáře.

Odborná způsobilost k výkonu povolání sanitáře se získává absolvováním akreditovaného kvalifikačního kurzu v oboru sanitář.

Odbornou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání sanitáře mají dále fyzické osoby, které absolvovaly část studia v akreditovaných zdravotnických studijních oborech uskutečňovaných vysokými školami podle jiného právního předpisu, nebo na vyšších odborných zdravotnických školách nebo středních zdravotnických školách, a to absolvováním:

  • 3 semestrů akreditovaného zdravotnického magisterského studijního oboru všeobecné lékařství a úspěšně vykonané zkoušky z ošetřovatelské péče v rámci tohoto studijního oboru ,
  • 2 semestrů akreditovaného zdravotnického bakalářského studijního oboru pro přípravu všeobecných sester, dětských sester nebo porodních asistentek nebo zdravotnických záchranářů nebo příslušného vzdělávacího oboru na vyšší odborné zdravotnické škole,
  • 3 ročníků denního studia nebo 4 ročníků dálkového studia na střední zdravotnické škole v oboru zdravotnický asistent nebo praktická sestra nebo 2 ročníků čtyřletého denního studia nebo 3 ročníků dálkového studia na střední zdravotnické škole v oboru zdravotní sestra, dětská sestra nebo všeobecná sestra nebo 1 ročníku dvouletého pomaturitního kvalifikačního studia nebo nástavbového studia pro absolventy středních škol na střední zdravotnické škole v oboru zdravotní sestra, dětská sestra, ženská sestra, porodní asistentka, zdravotnický asistent nebo praktická sestra, nebo
  • 3 ročníků studia na střední zdravotnické škole v oboru ošetřovatel.

Za výkon povolání sanitáře se považuje pomocná činnost v rámci poskytování zdravotních služeb pod odborným dohledem nebo přímým vedením zdravotnického pracovníka způsobilého k výkonu povolání bez odborného dohledu.

Ostatní personál

Není specifikováno legislativně. Mohou se ale nepřímo vztahovat další zákony. Například nároky na vzdělání právního zástupce lékárny.

Celoživotní vzdělávání

Povinné u farmaceutů ne zákonem ale interním nařízením ČLnK. Komora přiděluje vzdělávacím akcím body, farmaceut musí v tříletých obdobích nasbírat 90 bodů. Ke splnění limitu se přihlíží při udělování osvědčení k výkonu funkce vedoucího lékárníka.

Ostatní profese povinnost CŽ nemají, byť profesní organizace vzdělávání svých členů podporují.

Atestační vzdělávání

Specializovaná způsobilost farmaceuta se získává:

  • úspěšným ukončením specializačního vzdělávání atestační zkouškou (§ 19 až 21), na jejímž základě je farmaceutovi vydán ministerstvem diplom o specializaci v příslušném specializačním oboru, nebo
  • absolvováním doplňující odborné praxe podle příslušného vzdělávacího programu v zařízení akreditovaném pro příslušný obor specializačního vzdělávání nebo pro příslušný obor doplňující odborné praxe, které vydá uchazeči potvrzení o jejím ukončení.

Získaná odborná, specializovaná a zvláštní specializovaná způsobilost k výkonu zdravotnického povolání, které farmaceut dosáhl, zůstává přerušením výkonu povolání farmaceuta nedotčena.

Pokud farmaceut s odbornou způsobilostí přerušil výkon povolání farmaceuta na dobu, která za posledních 7 let činila v celkovém součtu více než 6 let, je povinen se bezodkladně po skončení přerušení výkonu povolání farmaceuta doškolit v rozsahu nejméně 60 pracovních dnů v akreditovaném zařízení pod vedením farmaceuta způsobilého k samostatnému výkonu povolání nebo zdravotnického pracovníka s příslušnou specializovanou způsobilostí

Nástavbové obory specializačního vzdělávání farmaceutů:
(Nemocniční lékárenství 2 roky, zbytek 1 rok)

  1. Adiktologická péče v lékárně
  2. Farmaceutická péče o geriatrické pacienty
  3. Farmakoekonomika
  4. Nemocniční lékárenství

Přechozí otázka | Rozcestník | Následující otázka

Obsah stránek má pouze informativní charakter. Jakékoliv zdravotní rozhodnutí by mělo být učiněno na základě konzultace s odborníkem.
2022-2024