Příprava IPLP s obsahem konopí pro léčebné použití a výdej prostřednictvím eReceptu s omezením – SÚKL
123/2006 Sb. Vyhláška o evidenci a dokumentaci návykových látek a přípravků
PHARMANEWS | Návykové látky a lékárny – výdej, evidence, likvidace
Ministerstvo vydává povolení pro nakládání s látkami uvedenými v příloze č. 1, 2, 5, 6 nebo 7 nařízení vlády, osoby poskytující lékárenskou péči a osoby uvedené ve vyhlášce 243/2009 ale toto povolení nepotřebují.
U prekurzorů je povinnost zažádat o licenci dána § 2 272/2013 Sb. Rozlišuje se licence a zvláštní licence. Na lékárny se vztahuje zvláštní licence:
(2) Zvláštní licence se vydává poskytovateli lékárenské péče, Celní správě České republiky, Policii České republiky, Vojenské policii, Vězeňské službě České republiky a Armádě České republiky.
§2 272/2013 Sb.
(2) Jestliže poskytovatel lékárenské péče, Celní správa České republiky, Policie České republiky, Vojenská policie, Vězeňská služba České republiky nebo Armáda České republiky hodlají vykonávat činnost s uvedenou látkou kategorie 2 podle přímo použitelných předpisů Evropské unie, jsou povinni podat u ministerstva žádost o zvláštní registraci na formuláři, jehož vzor je stanoven prováděcím právním předpisem.
Zvláštní licence se uděluje na dobu neurčitou.
Zákon o návykových látkách odkazuje na nařízení ES, které rozděluje prekurzory do tří kategorií. Nejpřísněji hlídané látky se v české legislativě označují jako "látky kategorie 1".
Podnikající fyzické osoby, právnické osoby a orgány státní správy jsou při nakládce, přepravě a vykládce uvedené látky kategorie 2 povinny zabezpečit její ochranu před ztrátou, odcizením nebo zneužitím. Podnikající fyzické osoby, právnické osoby a orgány státní správy mohou uvedenou látku kategorie 2 dodat pouze odběrateli, který je zaregistrován pro činnost s touto uvedenou látkou. Podnikající fyzické osoby, právnické osoby a orgány státní správy, které se zabývají činností s uvedenou látkou kategorie 2 nebo 3, jsou povinny uchovávat doklady o této činnosti.
Regulační autoritou v ČR je Český báňský úřad.
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1148 o uvádění prekurzorů výbušnin na trh a o jejich používání:
Článek 5
Zpřístupnění, dovoz, držení a použití
- Prekurzory výbušnin podléhající omezení nesmějí být zpřístupňovány osobám z řad široké veřejnosti ani nesmějí být těmito osobami dováženy, drženy nebo používány.
- Omezení podle odstavce 1 se rovněž vztahuje na směsi obsahující chlorečnany nebo chloristany uvedené v příloze I, jestliže celková koncentrace dotyčných látek ve směsi překračuje mezní hodnotu jakékoliv z dotyčných látek stanovenou ve sloupci 2 tabulky uvedené v příloze I.
- Členský stát může zachovat nebo zavést režim povolování umožňující zpřístupňování některých prekurzorů výbušnin podléhajících omezení v koncentracích nepřevyšujících odpovídající horní mezní hodnoty stanovené ve sloupci 3 tabulky uvedené v příloze I osobám z řad široké veřejnosti nebo jejich dovoz, držení či používání těmito osobami.
Podle tohoto režimu povolování osoba z řad široké veřejnosti obdrží a na požádání předloží povolení pro nabytí, dovoz, držení nebo použití prekurzorů výbušnin podléhajících omezení. Takové povolení vydává v souladu s článkem 6 příslušný orgán členského státu, v němž je zamýšleno tyto prekurzory výbušnin podléhající omezení nabýt, držet nebo používat nebo do kterého je zamýšleno tyto prekurzory dovézt.
- Členské státy neprodleně oznámí Komisi veškerá opatření, která přijímají za účelem provádění režimu povolování stanoveného v odstavci 3. V oznámení se uvedou prekurzory výbušnin podléhající omezení, pro které daný členský stát stanoví režim povolování podle odstavce 3.
Pro lékárny jsou důležité zejména přílohy tohoto nařízení:
Příloha I:
Látky, které se nezpřístupňují osobám z řad široké veřejnosti, ani nesmějí být těmito osobami dováženy, drženy nebo používány, samostatně ani ve směsích či látkách, které je obsahují, s výjimkou případů, kdy je koncentrace rovná nebo nižší než mezní hodnoty stanovené ve sloupci 2, a u nichž se podezřelé transakce a významná zmizení a krádeže musí oznámit do 24 hodin:
Příloha II:
Látky samostatně nebo ve směsích či látkách, které je obsahují, u nichž se podezřelé transakce a významná zmizení a krádeže musí oznámit do 24 hodin:
Konopí lze předepsat pouze na elektronický recept a žádanku pro konkrétního pacienta s příznakem "silně návyková látka".
Extrakt z konopí pro léčebné použití, konopí extrakt a tinktura, konopí pro léčebné použití jsou uvedeny v příloze I nařízení o seznamech návykových látek - nakládání s nimi podléhá stejnému režimu jako například fentanylové náplasti.
Suroviny jsou tedy uchovávány v nepřenosných, uzamykatelných schránkách z kovu a zapisují se do opiátové knihy i v případě, že již došlo k jejich expiraci (jako výdejový doklad poté slouží protokol o předání k likvidaci).
Sušina určena k perorálnímu podání se před zpracováním dekarboxyluje (THCA se konvertuje na THC s vyšší biodostupností). Přesný postup není určen ale většina lékáren se shodla na dekarboxylaci 30 minut za 120 °C v uzavřené nádobě. V průběhu dekarboxylace dochází k poklesu hmotnosti sušiny. Hmotnost na předpisu stanovuje hmotnost před dekarboxylací. Extrakty a konopí pro inhalaci se v lékárně nedekarboxylují (k dekarboxylaci dochází při vaporizaci nebo kouření, extrakty se dodávají již v aktivované formě).
U inhalace nelze stanovit vstřebanou dávku, spolehlivější a častější metodou podání jsou tvrdé tobolky. Kvůli přilnavosti konopných pryskyřic se k sušině přidává plnivo (laktóza, Amylfarm). Rozmělňování lze provádět klasicky v třence, většině lékáren se osvědčil elektronický mlýnek na kávu. Typická dávka v jedné kapsli je 62,5 – 250 mg, dávkování 1–3× denně po jídle s titrací dávky.
V blízké budoucnosti pravděpodobně poroste užívání konopných čípků (podávání při emezi, rychlý nástup účinku). Topické přípravky se zpracovávají z extraktů do vazelíny (zkušenosti pacientů z ilegální domácí přípravy), Pentravanu.
U přeplňování sušiny pro inhalaci nelze ponechat v původních obalech bez signatury lékárny, organoleptické kontroly. Viz princip vaporizéru.
V praxi nejčastěji přípravky s morfinem a kodeinem. Morfin je v I. příloze nařízení vlády -> opiátová kniha, trezor. Předepisování a evidence vedou některé lékárny v miligramech, ne gramech.
Rp.
Morphini HCl 2,0
Sirupi aurantii 40,0
Aq. pur. (conservans?) ad 100,0
podle prezentace "Receptura IPLP" 1. LF, doc. Hroudová
Kodein se nachází v příloze II. a nakládá se s ním jako s běžným separandem. Užívá se nejčastěji v antidiarhoických směsích s kalciem nebo méně často jako sirup proti kašli.
Rp.
Codeini phosphatis hemihydr. 0,015
Calcii carbonatis 0,4
Calcii phosphatis 0,4
M. f. plv. da ad cps.
D. t. d. No C (centum)
D. S. 1 tobolka při průjmuhttps://iplprecept.cz/prescription/tobolky_s_codeinem_uhliitanem_a_fosforenanem_vpenatm_100_cps_iplpreceptcz
Jedná se o prekurzor návykové látky (diethylamidací vzniká LSD). Jedná se o venenum, které by formálně mělo být v trezoru a v lednici současně. SÚKL údajně toleruje uchovávání v lednici, ideální varianta je uzamykatelná schránka pevně přichycená k lednici.
Jedná se o uterotonikum, antimigrenikum. Nelze u těhotných!
Rp.
Ergotamini tartras 0,001
Coffeinum 0,1
Phenobarbitalum 0,02
Diazepamum 0,005
Cacao oleum q. s.
M. f. supp.
D. t. d. No. XXX (triginta).
D. S. 1 čapík pri migréne.podle https://www.slek.sk/magistraliter/detail/12
Redukcí alkoholu na alkan vzniká pervitin.
Efedrin a pseudoefedrin se liší postavením -OH skupiny na chirálním uhlíku. Z pohledu toxikologie nemá smysl tyto izomery rozlišovat, protože při přípravě pervitinu chirální centrum zaniká. Z farmakologického pohledu je zde rozdíl v kinetice, oba izomery se ale používají ve stejných indikacích.
Modré nosní kapky
Rp.
Ephedrini hydrochloridi 0,2
Carbethopendecinii bromidi 0,01
Methylcellulosi 0,4
Foeniculi etherol. gtt. I.
Methylthioninii chlor. sol. 1 % gtt. I.
Natrii chloridi sol. isoton. ad 20,0
M. f. sol.
D. S. Nosní kapky. 1–2 kapky 3–6× denně.Praktické lékárenství | 2010; 6(6) | www.praktickelekarenstvi.cz
Receptura populární na přelomu tisíciletí, dnes její místo zaujaly Bendovy kapky.
Kokain kombinuje účinek lokálních anestetik a dekongestantů.
Na českém trhu se objevuje jako surovina pro solutio Bonain a solutio Hirsch, receptura se ale často obměňuje kvůli náročné dokumentaci OPL. Užívá se při některých ORL výkonech.
Solutio Bonain
Rp.
Cocaini hydrochloridum
Phenolum
Levomentholum aa 2,0
Sol. methylrosanilini chl 0,5%. 1 gttPostup přípravy: Smícháním pevných látek fenolu s levomentholem se vytvoří eutektická směs,
tedy dojde ke snížení jejich teploty tání a látky přejdou do kapalného skupenství. Kokain-hydrochlorid se pak rozpustí ve vzniklé kapalné směsi. Nakonec se roztok obarví kapkou genciánové violeti. Přípravek se adjustuje do tmavé skleněné lékovky a označí se červenou signaturou. Doporučená doba použitelnosti je 1 měsíc při uchovávání v temnu, při teplotě 2–8 °CPrakt. lékáren. 2018; 14(4): 179–184
Solutio Bonain bez kokainu
Rp.
Tetracaini hydrochloridum 0,2
Phenolum liquefactum 5,0
Levomentholum 5,0
Ethanolum 96% 4,8Prakt. lékáren. 2018; 14(4): 179–184