Oblíbená kombinace neomycinu (antibiotikum), Carbethopendecinium bromidu (Mukoseptonex, dezinficiens), hydrocortisonu nebo dexamethazonu (glukokortikoidy, druhý v pořadí je silnější a v poslední době častěji používaný) a někdy xylometazolinu (Sanorin, nosní dekongescens).
Přípravek je problematický, protože se často liší detaily jeho receptury. Například Mukoseptonex může být ve dvou koncentracích, dexamethazon se vyskytuje v základní formě i jako fosfát, často v rozpisu chybí xylometazolin, aby byl přípravek bez doplatku (i na úhradu pacientem ale cena není závratná). Pro děti do dvou let věku bývá rozpis s nižší koncentrací kortikoidu. Proto je vhodné se s lékařem domluvit kam si půjdete recept vyzvednout a jaký rozpis nosních kapek je v dané lékárně připravitelný. Trvanlivost je obvykle měsíc, po otevření 7 dní. Výdej je vázán na lékařský předpis.
Carbethopendeciniibromidi 0,0022
Jeden z rozšířených IPLP předpisů s úhradou zdravotní pojišťovny
Neomycini sulf. 0,05
Dexamethasoni trit. 1% 0,1
Natrii chlorati 0,05
Aqua ad 10,0
m. f. sol.
Exp. No I (unam)
D. S. 4x denně 2 gtt
Roztok užívaný při infekcích hrdla a dutiny ústní.
Koncentrát se připravuje z formaldehydu, ratanové tinktury, mentholu a 60% alkoholu.
Před použitím se připravuje roztok nakapáním 5 - 15 kapek do 200 ml vody a kloktá se nejčastěji třikrát denně. Po vykloktání by se mělo alespoň 10 minut nejíst a nepít, aby se prodloužila doba kontaktu roztoku se sliznicí.
Lék je dostupný bez receptu.
Rp.
Formaldehydi 0,4
Tinc. ratanthiae 2,0
Mentholi 0,8
Spir. conc. ad 20,0
M. f. sol.
D. S. 3x denně 10 gtt do 200 ml vody kloktat
Oblíbený roztok páchnoucí po etheru, který zanechává nápadnou zelenou skvrnu na kůži. Používá se pro své svíravé a dezinfekční účinky. Účinné látky jsou tanninum (směs tříslovin) a Viride nitens (barvivo známé též jako brilantová zeleň). Dále obsahuje alkohol, ricinový olej a nitrocelulózu.
Též Methyrosanilinii chloridum, Genciána, Genciánka. Je to především v minulosti používaný dezinfekční roztok, který se používal mimo jiné na afty. O jeho účinností existují pochybnosti.
Antiseptický roztok s kyselinou boritou, glycerolem, vodou a parabeny coby kozervanty. Existuje i varianta bez parabenů (sine parabenu). Využívá se například pro oplachy pleti se sklonem k akné.
Roztok a krém. Po zrušení hromadně vyráběného Batrafenu se dále hojně předepisuje varianta připravovaná v lékárnách. Obsahuje ciklopirox-olamin, což je léčivo účinné proti některým plísním, způsobujícím infekce kůže a nehtů. Byl popsán i určitý efekt na bakteriální infekce. Tyto přípravky jsou dostupné jen na předpis.
Roztok používaný na afty a další eroze v dutině ústní. Obsahuje lokální anestetikum lidokain nebo trimekain, kortikoid, octan hlinitý a mátovou silici. Někdy též genciánovou violeť. Existuje několik variant kouzelné vody. Patří do lednice, je pouze na recept.
Rp.
Lidocaini hydrochloridum 2,0
Dexamethasoni acetas solutio 1% 4,0
Ethanolum 60% 20,0
Aluminii acetotartratis solutio 10,0
Saccharinum natr. 0,2
Menthae piperitae etheroleum 1 gtt.
Sol. methylcel. 1,5% c. aq. purificata ad 100,0
M. f. sol.
D. S. 4x denně na afty
Bismuthi subgallas, gallan bismutitý. Žlutý prach, používaný spíše v minulosti. Zastavuje drobná krvácení, působí dezinfekčně, urychluje hojení.
Obsahuje sůl trimbromfenolu s bismutem, obvykle i peruánský balzám. Coby suspenze by se měl protřepat před použitím. Používá se u drobných ran a odřenin.
Octanový krém. Působí svíravě, proti svědění, má mírně chladivý efekt. Existuje i prášek pro roztok.
Krém nebo pasta s oxidem zinečnatým. Používá se na opruzeniny a výsevy planých neštovic. Vyrábí se i varianta s mentolem. Existují hromadně vyráběné varianty.
Hypermangan, manganistan draselný, KMnO4. Temně fialové krystalky se silně oxidačním účinkem. Používá se naředěné do světle růžova k dezinfekci kůže na nohou. Dráždivé, leptá porcelán. Je volně prodejný.