7. Tekuté perorální lékové formy, úprava a příprava v lékárně, příklady z praxe

Liquida peroralia

Kde je předepsáno a schváleno, požadavky tohoto článku se nevztahují na perorální tekutiny pro veterinární použití.

Jsou to obvykle roztoky, emulze nebo suspenze obsahující jednu nebo více léčivých látek ve vhodném rozpouštědle; některé perorální tekutiny mohou být jen samotné kapalné léčivé látky.

Perorální tekutiny jsou určeny k polykání neředěné nebo po zředění. Některé přípravky určené k perorální aplikaci se připravují ředěním z koncentrovaných tekutfch přípravků, prášků nebo granulí, určených pro přípravu perorálních kapek nebo sirupů s využitím vhodných pomocných látek.

Pomocné látky pro perorální tekutiny jsou vybrány s přihlédnutím k povaze účinné látky (účinných látek) a dosaženi organoleptických vlastností vhodných k použití přípravku.

Perorální tekutiny mohou obsahovat vhodné protimikrobní přísady, antioxidanty a jiné pomocné látky, jako dispergační přísady, stabilizátory suspenzí, zahušťovadla, látky zvyšující viskozitu, emulgátory, tlumivé roztoky, smáčedla, solubilizátory, stabilizátory, korigencia, sladidla a barviva schválená oprávněnou autoritou.

V emulzích se mohou oddělovat fáze, které jsou snadno protřepáním znovu homogenizovatelné. Suspenze mohou obsahovat sediment, který lze snadno roztřepat; takto vzniklá suspenze je natolik stabilní, aby bylo umožněno podání správné dávky.

Rozlišujeme několik druhů perorálních tekutin:

  • perorální roztoky, emulze a suspenze,
  • prášky a granule pro perorální roztoky a suspenze,
  • perorální kapky,
  • prášky pro perorální kapky, - sirupy,
  • prášky a granule pro sirupy.

Výroba

Při vývoji perorální tekutiny obsahující protimikrobní přísadu má být prokázána účinnost této přísady k uspokojení oprávněné autority. Vhodná metoda zkoušení spolu s kritérii pro posouzení konzervačních vlastností v daném složení přípravku je popsána ve stati Účinnost protimikrobních konzervačních látek (5.1.3).

Při výrobě, balení, skladování a distribuci perorálních tekutin se využívají vhodné způsoby k zajištění jejich mikrobiální čistoty; odpovídající doporučení jsou ve stati Mikrobiologická jakost léčivých přípravků (5.1.4).

Při výrobě perorálních tekutin obsahujících dispergované částice se využívají měření k zajištění vhodné a kontrolované velikostí částic pro určené použití.

Zkoušení

Obsahová stejnoměrnost. Není-li předepsáno a schváleno jinak, jednodávkové tekuté přípravky ve formě suspenze vyhovují následující zkoušce. Po protřepání se každý obal co nejvíce vyprázdní a stanoví se jednotlivé obsahy. Přípravek vyhovuje zkoušce B na obsahovou stejnoměrnost jednodávkových lékových forem (2.9.6).

Hmotnostní stejnoměrnost. Jednodávkové tekuté přípravky ve formě roztoku nebo emulze vyhovují následující zkoušce. Zváží se jednotlivě hmotnosti obsahu 20 obalů co nejvíce vyprázdněných a vypočte se průměrná hmotnost. Nejvíce dvě jednotlivé hmotnosti se odlišují od průměrné hmotnosti o více než 10 % a žádná se neliší o více než 20 %. Dávka a dávková stejnoměrnost perorálních kapek. Do vhodného odměrného válce se pomocí kapacího zařízení odkape obvykle předepisovaný počet kapek pro jednu dávku nebo se do odměrného válce vpraví pomocí odměrky obvykle předpisovaná dávka. Rychlost kapání nepřesahuje dvě kapky/s. Tekutiny se zváží, dávkování se opakuje a opět zváží. Celý proces se opakuje, až se stanoví jednotlivé hmotnosti deseti dávek. Vypočte se průměrná hmotnost. Žádná z jednotlivých hmotností se neliší od průměrné hmotnosti o více než 10 %. Součet 10 jednotlivých hmotností se neliší o více než 15 % od deklarovené hmotnosti 10 dávek. Je-li třeba, odměří se objem 10 dávek. Tento objem se neliší o více než 15 % od deklarovaného objemu 10 dávek.

Využitelná hmotnost nebo objem (2.9.28). Perorální tekutiny dodané v jednodávkovém obalu vyhovují zkoušce.

http://www.lekopis.cz/Kap_6_2_1_Liquida_peroralia.htm

Příprava a úprava

Kromě přípravy léků od základu pro kojence, pacienty s omezenou možností polykání a zvířata se ze stabilitních důvodů často přistupuje k rekonstituci suspenzí, hlavně antibiotických. Formálně se pak jedná o úpravu léčivého přípravku, ne o přípravu.

Při úpravě LP se k ceně přípravku připočte taxa 1.12 (ÚPRAVA ŘEDĚNÍM PŘÍPRAVKŮ PŘED DISPENZACÍ, v r. 2024 je to 24,13 Kč) a náklady na úpravu (čištěná voda, signatury). Taxa za úpravu se nepočítá do maximální ceny přípravku (řešilo se u neregistrovaných LP jako Amotaks, Betamox).

Úprava léčivých přípravků
Při úpravě léčivých přípravků poskytovatelem zdravotních služeb se postupuje podle souhrnů údajů o jednotlivých léčivých přípravcích, pokynu výrobce nebo zadavatele klinických hodnocení nebo podle standardních operačních postupů, ve kterých se uplatní podmínky přípravy podle § 3 odst. 4 a 8, § 4 odst. 1 a 2, § 8 odst. 4 a § 9 odst. 7.

§ 35 84/2008 Sb.

I úprava musí probíhat v přípravně LP!

Příprava perorálních a kožních přípravků je možná v běžných podmínkách laboratoře v lékárně. Oční kapky, injekce a infuze je nutno vždy připravovat sterilně. Samotná příprava je jedna ze snazších. V rámci receptur se musí kontrolovat stabilita a krystalizace látek v roztoku. K mikrobiální stabilizaci lze použít thiomersal ve sterilních přípravcích (používá se o řád nižší koncentrace oproti ostatním konzervantům).

Příklady z praxe

Tekuté léčivé přípravky mají dobu použitelnosti obvykle kratší, než jeden měsíc kvůli nižší stabilitě látek v roztocích a snazší mikrobiální kontaminaci. Trvanlivost lze v některých případech prodloužit uchováváním v chladu nebo přidáním konzervačních látek.

Rp.
Erythromycini 1,2
Acidi citrici monohydr. 0,1
Ethanoli 96% 13,5
Aquae purificatae ad 30,0
M. f. sol.

Ethanol: kosolvens, které zároveň zesiluje účinek LP svými dezinfekčními vlastnostmi.
Kyselina citronová: stabilizuje pH kvůli mikrobiální jakosti a zvyšuje rozpustnost erytromicinu.

Rp.
Coffeini 2,0
Minoxidili 5,0
Finasteridi 0,25
Butylhydroxytolueni 0,055
Glyceroli 85% 5,0
Ethanoli 60% ad 100,0

Glycerol zvyšuje viskozitu přípravku a zlepšuje ulpívání na vlasech. Butylhydroxytoluen (BHT) je zhášeč volných radikálů, který brání degradaci minoxidilu.

Sotaloli hydrochloridum 0,5 g
Acidum citricum monohydricum 0,08 g
Kalii sorbas 0,1 g
Sirupus simplex 20,0 g
Aqua purificata ad 105,0 g

Receptura z dětské kardiologie. Kyselina citronová stabilizuje pH. Sorban draselný je netoxické konservans, které je účinnější v kyselém prostředí. Jednoduchý sirup (64% roztok sacharózy) zlepšuje chuť pro snazší podávání kojencům.

Lidocaini hydrochloridum 1,0 g
Dexamethasoni natrii phosphas 0,02 g
Aluminii acetotartratis solutio 5,0 g
Ethanolum 60% 10,0 g
Methylcellulosum 1500 mPa.s 0,4 g
Saccharinum natricum 0,05 g
Menthae piper. etheroleum III gtt.
Aqua purificata ad 50,0 g

Dexamethason je v ČR dostupný ve třech formách. Ve vodných roztocích a u požití na sliznice je nejvhodnější dobře rozpustný fosfát (dále existuje acetát a neesterovaná báze). Methylcelulóza (a další deriváty polysacharidů) zvyšuje viskozitu přípravku a lepší přilnavost na biologické membrány díky tvorbě vodíkových můstků s povrchem sliznic, oka.

Receptury z iplprecept.cz

Předchozí otázka | Rozcestník | Následující otázka

Obsah stránek má pouze informativní charakter. Jakékoliv zdravotní rozhodnutí by mělo být učiněno na základě konzultace s odborníkem.
2022-2024