6. Tvrdé perorální tobolky, dělené a nedělené prášky, příprava v lékárně, hodnocení jakosti, specifika přípravy nebezpečných léčiv (hazardous substances), příklady z praxe

Tobolky, prášky

https://www.noventis.cz/tvrde-zelatinove-tobolky

Capsulae durae

Obsahová stejnoměrnost (2.9.6). Není-li předepsáno a schváleno jinak, tobolky s obsahem léčivé látky menším než 2 mg nebo nižším než 2 % celkové hmotnosti vyhovují zkoušce B na obsahovou stejnoměrnost jednodávkových lékových forem. Obsahuje-li přípravek více účinných látek, požadavky zkoušky se vztahují jen na ty látky, které odpovídají výše uvedeným podmínkám.

Hmotnostní stejnoměrnost (2.9.5). Tobolky vyhovují zkoušce na hmotnostní stejnoměrnost jednodávkových lékových forem. je-li zkouška na obsahovou stejnoměrnost předepsána pro všechny obsažené účinné látky, nevyžaduje se zkouška na hmotnostní stejnoměrnost.

Tvrdé tobolky
Obal tvrdých tobolek se skládá ze dvou předem vyrobených válcovitých částí, jejichž jeden konec je zakulacený a uzavřený, druhý je otevřený.

Výroba
Léčivá látka (látky), obvykle v tuhé formě (prášky nebo granuláty), je naplněna do jedné části obalu, který se uzavře nasazením vlčkové cásti. Pevnost uzávěru může být zvýšena vhodnými prostředky.

Zkoušení
Rozpadavost. Tvrdé tobolky vyhovují zkoušce rozpadavosti tablet a tobolek (2.9.1). Použije se voda R jako tekutina. Je-li předepsáno a schváleno, použije se místo vody kyselina chlorovodíková 0,1 mol/l RS nebo žaludeční štiíva umělá R jako tekuté prostředí. Jestliže tobolky plavou na hladině, lze přidat disky. není-li předepsáno a schváleno jinak, přístroj pracuje 30 min a pak se hodnotí stav tobolek. Tobolky vyhovují zkoušce, jestliže se rozpadlo všech šest tobolek.

http://www.lekopis.cz/Kap_6_2_1_Capsulae.htm

V praxi se užívá 5 velikostí, v ČSSR vyráběných společností SPOFA, nyní Noventis.

VELIKOST 00 JE NEJVĚTŠÍ A 4 NEJMENŠÍ!

Počet tobolek →
Číslo tobolek ↓
0001234
1 ks0,950,680,50,370,280,21
10 ks9,506,853,72,82,1
100 ks956850372821
Přehled objemů tobolek dostupných v ČR [ml]

(Existuje i velikost "000", v lékárnách není běžně používána)

Kromě nejčastějších, želatinových tobolek jsou dostupné též enterosolventní (z kyselých polymerů a kopolymerů jako je MA/EA - akryláty, týká se hlavně měkkých tobolek, tvrdé, označované jako enterosolventní, jsou obvykle klasické želatinové tobolky s enterosolventními peletkami uvnitř, například Helicid) a veganské tobolky (z hydroxypropylmethylcelulózy - HPMC).

Příprava:
Až na výjimky (čisté NaCl - i zde ale plnivo zlepšuje vlastnosti směsi) se vždy používá plnící směs, která doplňuje objem směsi na objem kapslí. Některé lékárny používají čistou laktózu, populární je směs laktózy, koloidního oxidu křemičitého a kukuřičného škrobu (AmylFarm, plnící směs ČSL 4). Laktóza je nepřípustná u zvířat a alergických pacientů, v takových případech se používá rýžový nebo kukuřičný škrob.

Role plniva:

  • Doplnění objemu směsi
  • Zlepšení sypnosti
  • Lepší homogenizace směsi látek

Rozmělněná účinná látka se přesype do odměrného válce s malým množstvím plniva, po lehkém sklepání (sypný X setřesný objem) se doplní plnivem na požadovaný objem podle tabulky výše.

Plnění tobolek:

Pulveres perorales
Jsou to přípravky tvořené pevnými sypkými suchými částicemi různého stupně rozdrobnění. Obsahují jednu nebo více léčivých látek s pomocnými látkami nebo bez nich, a je-li potřebné, barviva schválená oprávněnou autoritou a chuťové a aromatické přísady. Perorální prášky se podávají rozpuštěné nebo dispergované ve vodě nebo jiné vhodné tekutině nebo je lze polykat přímo. Jsou to jednodávkové (dělené) nebo vícedávkové (nedělené) přípravky.

Obaly pro perorální prášky, kde je to vhodné, vyhovují požadavkům statí Materiály používané na výrobu obalů (3.1 a příslušné části) a Obaly (3.2 a příslušné části). Vícedávkové perorální prášky jsou opatřeny odměrkou umožňující podání předepsané dávky. Každá dávka děleného prášku je v samostatném obalu, např, v sáčku, papírovém váčku nebo lahvičce.

Výroba
Při výrobě perorálních prášků se používají vhodné způsoby k zajištění vhodné velikostí částic se zřetelem k určenému použití.
Při výrobě, balení, uchovávání a distribuci perorálních prášků se používají vhodné způsoby k zajištění jejich mikrobiální čistoty; příslušná doporučení jsou ve stati Mikrobiologická jakost léčivých přípravků (5.1.4).

Zkoušení
Obsahová stejnoměrnost (2.9.6). Není-li předepsáno a schváleno jinak, jednodávkové prášky s obsahem léčivé látky menším než 2 mg nebo méně než 2 % celkové hmotnosti vyhovují zkoušce B na obsahovou stejnoměrnost jednodávkových lékových forem. Obsahuje-li přípravek více léčivých látek, požadavky zkoušky se vztahují jen na ty látky, které odpovídají uvedeným podmínkám.

Hmotnostní stejnoměrnost (2.9.5). Dělené perorální prášky vyhovují zkoušce na hmotnostní stejnoměrnost pevných jednodávkových lékových forem. Je-li zkouška na obsahovou stejnoměrnost předepsána pro všechny obsažené léčivé látky, nevyžaduje se zkouška na hmotnostní stejnoměrnost.

http://lekopis.cz/Kap_6_2_1_Pulveres_perorales.htm

Pulveres adspersorii (zásypy)
Kde je předepsáno a schváleno, požadavky tohoto článku se nevztahují na zásypy určené pro veterinární použití. Jsou to přípravky tvořené pevnými sypkými suchými částicemi různého stupně rozdrobnění. Obsahují jednu nebo více léčivých látek s pomocnými látkami nebo bez nich, a je-li potřeba, barviva schválená opráwěnou autoritou. Zásypy jsou jednodávkové (dělené) nebo vícedávkové (nedělené) přípravky. Jsou bez větších shluků částic. Zásypy určené na otevřené rány nebo na vážně poškozenou kůži jsou sterilní.
Vícedávkové zásypy lze dodávat v obalech se sypacím víčkem, nádobách s mechanickým rozprašovačem nebo v tlakových nádobkách.
Zásypy balené v tlakových nádobách vyhovují požadavkům článku Praeparata pharmaceutica in vasis cum pressu.
Obaly pro zásypy, kde je to vhodné, vyhovují požadavkům statí Materiály používané na výrobu obalů (3.1 a příslušné části) a Obaly (3.2 a příslušné části).

Výroba
Při výrobě zásypů se používá vhodných způsobů k zajištění vhodné velikostí částic se zřetelem k určenému použití. Při výrobě, balení, uchovávání a distribuci zásypů se používá vhodných způsobů k zajištění jejich mikrobiální čistoty; příslušná doporučení jsou ve stati Mikrobiologická jakost léčivých přípravků (5.1.4).
Sterilní zásypy se vyrábějí za použití materiálu a metod určených k zajištění sterility a k zabránění kontaminace a množení mikroorgmismů; příslušná doporučení jsou ve stati Metody přípravy sterilních výrobků (5.1.1).

Zkoušení
Velikost částic. Je-li předepsáno, velikost částic zásypy se stanoví pomocí sít (2.9.12) nebo jinou vhodnou metodou.

Obsahová stejnoměrnost (2.9.ó). Není-li předepsáno a schváleno jinak, jednodávkové zásypy s obsahem léčivé látky menším než 2 mg nebo méně než 2 % celkové hmotnosti vyhovují zkoušce B na obsahovou stejnoměrnost jednodávkových lékových forem. Obsahuje-li přípravek více účinných látek, požadavky zkoušky se vztahují jen na ty látky, které odpovídají uvedeným podmínkám.

Hmotnostní stejnoměrnost (2.9.5). Jednodávkové zásypy vyhovují zkoušce na hmotnostní stejnoměrnost jednodávkových lékových forem. Je-li zkouška na obsahovou stejnoměrnost předepsána pro všechny obsažené účinné látky, nevyžaduje se zkouška na hmotnostní stejnoměrnost.

Sterilita (2.6.1). Je-li přípravek označen jako sterilní, vyhovuje zkoušce na sterilitu.

http://www.lekopis.cz/Kap_6_2_1_Pulveres_adspersorii.htm

Specifika přípravy nebezpečných léčiv

Kaňková - Příprava lékových forem s obsahem nebezpečných léčiv
https://www.cdc.gov/niosh/docs/2004-165/pdfs/2004-165.pdf?id=10.26616/NIOSHPUB2004165

Při manipulaci s léčivy je nutno chránit pracovníky v přípravně proti zdravotním rizikům užívaných látek, které mohou mít hormonální, toxický, teratogenní nebo karcinogenní účinek. Rizikové látky jsou především ty těkavé a prachové (riziko vdechnutí při manipulaci).

Ochrana personálu je nezbytnou podmínkou při manipulaci s NL. Při přípravě LP s vysokým nebezpečím je přítomen pouze aktivně připravující personál. Pracovní prostor představuje vyhraněnou místnost, která je oddělena od běžné přípravy „bezpečných“ léčiv, bezpečnostní box s odtahem prachových částic nebo izolátor. Během manipulace se využívají jednorázové pracovní pomůcky. Mezi pracovní pomůcky patří respirátor s nepropustností částic NL s třídou ochrany FPP3, jednorázový plášť, jednorázová čepice, jednorázové rukavice. Před nasazením jednorázových rukavic a ihned po odstranění rukavic po ukončení přípravy s NL je nezbytné provést hygienické mytí rukou dle normy ČSN EN 1499. Obličejový šít může být využit při přípravě LP tvořící aerosol. Speciální obuv je doporučena při sterilní přípravě NL.
Kaňková - Příprava lékových forem s obsahem nebezpečných léčiv

MBB-12 - Laminární box biohazard, https://www.helago-cz.cz/eshop-mbb-12-box-laminarni-biohazard.html

Nitrofurantoin
Při dlouhodobé expozici hrozí intersticiální plicní onemocnění. Velké riziko tak může představovat příprava NF kapslí. Tomuto riziku lze předcházet použitím ochranných pomůcek (respirátor FFP2 nebo FFP3).
Long-term nitrofurantoin: an analysis of complication awareness, monitoring, and pulmonary injury cases

Kortikoidy
Rizika kortikoidů jsou dobře známa. Při neopatrné manipulaci může docházet k absorpci kůži například při přípravě triturací. V tomto případě se používají polymerové rukavice (především nitrilové, latex neposkytuje dostatečnou ochranu).

Cytostatika
Manipulace s cytostatiky probíhá na vyhrazeném oddělení s boxy vybavenými odtahem vzduchu. Rutinně se monitoruje přítomnost reziduí v prostorách, kde se pohybuje personál.

Tretinoin
Teratogen hojně užívaný pro terapii akné. Pomůcky pro přípravu a mytí by měly být označeny a používány jen pro tuto surovinu kvůli vyloučení kontaminace jiného přípravku. Některé lékárny přípravu delegují na personál mimo reproduktivní věk.

Dále například venena, imunosupresiva, pohlavní hormony...

Předchozí otázka | Rozcestník | Následující otázka

Obsah stránek má pouze informativní charakter. Jakékoliv zdravotní rozhodnutí by mělo být učiněno na základě konzultace s odborníkem.
2022-2024