43. Betalaktamová antibiotika. Sulfonamidová, diaminopyridinová, chinolonová a oxidačně působící antibiotika

Doporučení | Důvěřuj svému lékaři (antibiotickarezistence.cz)

Betalaktámová ATB

Pojmenována podle menšího ze dvou konjugovaných cyklů v chemické struktuře. Jedná se o základ moderní antibiotické strategie, často se objevují jako léky 1. volby v mezinárodních guidelinech.

Skupina penicilinů

Penicilin G: nutný podávat parenterálně, má poměrně úzké spektrum kvůli citlivosti na betalaktamázy.

Penicilin V: díky úzkému spektru způsobuje průjmy jako NÚ poměrně výjimečně. Jedná se o první volbu při léčbě streptokokových ORL infekcí (mj. anginy). Je dostupný jako pediatrická suspenze. Je acidorezistentní a lze ho tedy podávat perorálně. Opět je citlivý na betalaktamázy. V ČR se z historických důvodů síla přípravku určuje v mezinárodních jednotkách IU. 1 mg odpovídá 1525 IU.

Amoxicilin: aminopenicilin. Většina bakteriálních ORL infekcí, eradikace H. pylori, lymská nemoc, dentální abscesy. Má široké terapeutické okno, kdy lze použít 20 - 60 mg/kg, v literatuře jsou uvedeny i vyšší dávky.

Amoxicilin/kys. klavulanová: k. klavulanová inhibuje aktivitu betalaktamáz, tím dochází k výraznému rozšíření spektra. Jedná se o jednu z nejčastěji předepisovaných ATB skupin vůbec. Kyselina klavulanová může způsobit zvýšení jaterních markerů.

Ampicilin: zástupce aminopenicilinů. Má širší spektrum oproti předchozím. Parenterální podání. Používá se mj. u meningitid a infekcí vyvolaných H. influenzae.

Flukloxacilin: ampule pro i.v. + tablety na mimořádný dovoz. V odborných studiích se vyzdvihuje jeho stabilita v roztocích, je slabý induktor 3A4. Jedná se o relativně širokospektré ATB.

Pivmecilinam: Pivinorm. Derivát s dobrou distribucí do dolních močových cest. Obvykle 200 - 400 mg 1 - 1 - 1 po dobu tří dnů (400 mg varianta není dostupná, používá se 2 x 200 mg)

Piperacilin + tazobaktam: rezervní ATB pro parenterální aplikaci. Tazobaktam je inhibitor betalaktamáz.

Skupina cefalosporinů

Mají podobné vlastnosti jako peniciliny. Dělí se do pěti generací, kdy s každou generací roste spektrum směrem k G- patogenům.

Cefuroxim: 2. generace. Běžně užívané ATB při komunitních infekcí.

Cefprozil: 2. gen., dostupné mj. jako pediatrická suspenze.

Cefoperazon: 3. generace cefalosporinů s rozšířeným spektrem účinku proti G- bakteriím, včetně P. aeruginosa.

Skupina karbapenemů a monobaktamů

Jedná se o rezervní ATB, používají se omezeně ze strachu z antibiotické rezistence. Jsou pouze parenterální.

Aztreonam: monobaktam účinný pouze proti G- bakteriím.

Imipenem/cilastatin: Cilastatin je inhibitor dehydropeptidázy, enzymu v ledvinách. Účinné proti G-, G+, anaerobům.

Meropenem: karbapenem, má široké spektrum. Oproti imipenemu odolnější proti dehydropeptidázám, proto v distribuci bez inhibitoru.

Sulfonamidová ATB

Formálně se nejedná o antibiotika ale o "antibakteriální chemoterapeutika". Z praktického hlediska je to rozdělení zbytečné.

Sulfametoxazol/trimetoprim (kotrimoxazol): blokáda syntézy kyseliny listové, kdy sulfametoxazol působí jako inhibitor dihydropteroát syntetázy a trimetoprim inhibuje dihydrofolát reduktázu. Poměrně široké spektrum účinku včetně Pneumocystis jirovecii, roste ale rezistence. Jako NÚ se objevuje krystalurie -> nekombinovat s kyselými látkami. Vedou se spory ohledně dávkování (1 - 0 - 1 postačuje k léčbě uroinfekce za minima NÚ vs. vznik rezistence).

Sulfadiazinát stříbrný: používáno v topických prostředcích jako prevence a léčba infikovaných ran. Ag+ ionty mají samy o sobě antiseptický účinek. Asi jako jediná antibakteriální látka je volně prodejná (Bionect Plus krém).

Diaminopyridinová ATB

Viz trimetazidin.

Chinolonová ATB

Též fluorochinolony. MÚ je inhibice enzymů DNA gyrázy a topoizomerázy IV (zabránění buněčného dělení). Tvoří cheláty s vícemocnými ionty, proto může například Mg2+ snížit vstřebávání. Jejich širšímu užívání v současnosti brání závažné nežádoucí účinky jako neurotoxicita nebo riziko ruptury šlach.

1. generace jen kys. nalidixová, nepoužívá se

2. generace:

Ciprofloxacin: infekce močových cest, infekce dýchacích cest, kožní infekce. Dobrá účinnost proti P. aeruginosa, S. aureus. Vysoká biologická dostupnost a penetrace do tkání, omezená účinnost proti streptokokům a pneumokokům

Ofloxacin: užívá se mj. u komplikovaných močových infekcí, lze použít u infekcí dýchacích cest. Podobný profil jak ciprofloxacin. Není tak úspěšný proti kmenům P. aeruginosa.

3. generace

Levofloxacin: Eutomer. Široké spektrum G+ i G-, lze použít u většiny ORL, URO, PNEU infekcí.

Moxifloxacin: Široké spektrum včetně anaerob, vyšší riziko kardiologických NÚ.

4. generace

(spíše rezervní ATB, nejsou na trhu)

trovafloxacin, prulifloxacin

Oxidačně působící antibiotika

Google pod pojmem "Oxidačně působící antibiotika" nenajde prakticky nic. Níže jsou antibakteriální chemoterapeutika, v jejichž MÚ se předpokládají principy oxidačního působení mj. přes ROS (reactive oxygen species) a tvorbou nitroso- derivátů. Typicky se jedná o proléčiva, která se aktivují redukcí nitro- skupiny uvnitř patogenu.

Metronidazol: humánní i.v., existují veterinární tablety. Indikace profylaxe pooperační infekce anaeroby, léčba peritonitidy, abscesu mozku, nekrotizující pneumonie, osteomyelitidy, puerperální sepse, abscesu v pánevní oblasti a pooperačních infekcí ran, ze kterých byly izolovány patogenní anaeroby. Jedná se o proléčivo, které je redukováno nitroreduktázou. Vzniklé metabolity poté interagují s nukleovými kyselinami patogenu. K redukci dochází v anaerobním prostředí, proto je využíván hlavně u anaerob jako C. difficile.
Nelze kombinovat s alkoholem kvůli disulfiramové reakci (viz Antabus).

Nitrofurantoin: kumuluje se v močových cestách, proto je výhodný u infekcí DMČ, při snížené funkci ledvin ale roste riziko pro pacienta. Existuje málo rezistentních kmenů. Redukce nitrofurantoinu flavoprotein reduktázou vede k tvorbě ROS a dalších reaktivních intermediátů, jako jsou nitroso- deriváty. Tyto reaktivní intermediáty způsobují rozsáhlé poškození bakteriální DNA, ribozomů, proteiny a buněčných membrán. Poškození DNA vede k inhibici replikace a transkripce, což má za následek bakteriostatický a baktericidní účinek.

Nifuratel (Macmiror): využití hlavně v gynekologii, opět tvorba ROS a nitroso- derivátů redukcí enzymatickým aparátem patogenu. Lze použít v těhotenství.

Předchozí otázka | Rozcestník | Následující otázka

Obsah stránek má pouze informativní charakter. Jakékoliv zdravotní rozhodnutí by mělo být učiněno na základě konzultace s odborníkem.
2022-2024