41. Léčba poruch krevního srážení – antiagregancia, antifibrinolytika, fibrinolytika

Fibrinolytická léčba | Remedia

Antiagregancia

Antiagregancia jsou léky, které inhibují agregaci krevních destiček (trombocytů) a tím předcházejí tvorbě krevních sraženin. Používají se při prevenci a léčbě arteriálních tromboembolických poruch, jako jsou infarkt myokardu a ischemická cévní mozková příhoda. Ovlivňují různé cesty agregace destiček, včetně blokace receptorů ADP (klopidogrel) nebo ireverzibilní inhibice trombocytární cyklooxygenázy (acetylsalicylová kyselina - ASA).

Nežádoucí účinky mohou být krvácivé komplikace, alergie, případně "aspirinové" astma.

ASA

Oproti antipyretické indikaci se doporučuje jen 70 - 100 mg (reálně na trhu jen 100 mg).
Posledních několik let se polemizuje o účinnosti enterosolventní ASA (mj. zde).
Godasal by měl být díky obsahu glycinu šetrnější k žaludku, Anopyrin obsahuje glycin také, je ale uveden jen jako pomocná látka. Denní příjem glycinu je cca 3 000 mg. V tabletě Godasalu je 50 mg.
Z výše uvedeného plyne, že jednotlivé LP s ASA 100 mg nelze vzájemně považovat za generika.

Výdeje ASA v lékárnách. 1. Anopyrin, 2. Godasal, 3. Stacyl
Statistika léčivých přípravků - Léky jasně

Mezi indikace patří:

Léčba akutního infarktu myokardu a nestabilní anginy pectoris.
Dlouhodobá sekundární prevence u nemocných s manifestním aterosklerotickým onemocněním tepenného řečiště, např. angina pectoris (AP), proběhlý infarkt myokardu (MI) nebo cévní mozková příhoda (CMP) nebo tranzitorní ischemická ataka (TIA).
Dlouhodobá primární prevence u osob bez dosavadního manifestního aterosklerotického onemocnění tepenného řečiště, které jsou ale v důsledku nepříznivé kumulace rizikových faktorů ohroženy vysokým rizikem vzniku kardiovaskulárního onemocnění (10% riziko v horizontu 10 let, hodnoceno podle doporučených postupů Evropské kardiologické společnosti).
Samostatně a/nebo v kombinaci s jinými léčivými přípravky u nemocných po cévních operacích či jiných cévních intervencích, např. perkutánní transluminální koronární intervence (PTCI), aortokoronární bypassy (CABG), endarterektomie, arteriovenózní shunty apod.

SPC Godasal

Klopidogrel

Ireverzibilně inhibuje subtyp ADP receptoru v trombocytech. Kombinace s ASA se nepovažuje za duplicitu, duální antiagregační terapie se používá u vysoce rizikových pacientů. Fixní kombinace se nepoužívá z důvodu rozdílné farmakokinetiky při současném podávání. (zdroj)
Oproti ASA se často objevuje nauzea jako NÚ.
Klopidogrel je proléčivo, které se metabolizuje přes CYP2A19, ten je inhibován většinou PPi (pantoprazol lze použít).

Tikagrelor

Podobný MÚ jako klopidogrel, váže se ale reverzibilně. Bere se dvakrát denně. Vzhledem k nízké úhradě a menší EBM opoře je pouříván jen okrajově.
Indikován jen v kombinaci s ASA!
Je to substrát 3A4. Antacida a PPi snižují vstřebávání

Ostatní

Dipyridamol: PDEi, není na trhu

Prasugrel: Efient. Jednou denně v kombinaci s ASA.

Antifibrinolytika

Léky, které pomáhají zamezit rozkladu fibrinu a tím podporují stabilitu krevní sraženiny. Tato skupina léků inhibuje aktivitu enzymů jako je plazmin, který je zodpovědný za rozklad fibrinu v sraženinách.

Antifibrinolytika mají význam při patologických krvácivých stavech, tj. v urgentní medicíně, u dědičných krvácivých stavů, v chirurgii.

Tranexamová kyselina (TXA): Asi nejpoužívanější látka při hemorhagických příhodách, lze podávat parenterálně i jako tablety. Lze u dětí, u dospělých obvykle 2 - 4 g / den perorálně. Per os biodostupnost je cca 34 %. Ve formě autoinjektorů bývá součástí výbavy první pomoci vojáků.

Epsilon-aminokapronová kyselina: Snižuje aktivaci plazminogenu. V ČR není dostupná.

Aprotinin:

The trial was terminated early because of a higher rate of death in patients receiving aprotinin. A total of 74 patients (9.5%) in the aprotinin group had massive bleeding, as compared with 93 (12.1%) in the tranexamic acid group and 94 (12.1%) in the aminocaproic acid group

A Comparison of Aprotinin and Lysine Analogues in High-Risk Cardiac Surgery | New England Journal of Medicine (nejm.org)

Fibrinolytika

=trombolytika. Aktivují systém fibrinolýzy v těle, který rozkládá fibrin v trombech. Jedná se o i.v. podávané proteiny.

Používá se při akutních stavech spojených s infarktem myokardu, ischemická CMP, plicní embolie.

Důležitý class efect je vyšší riziko krvácení.

  • Altepláza
    • Actilyse
    • Rekombinantně vyráběný tkáňový faktor
    • Nejčastěji podávaná varianta
    • Výrobce nedokáže dorovnat
  • Streptokináza
    • Produkována beta-hemolytickými streptokoky
    • Není na trhu
  • Urokináza
    • Enzym prvně nalezen v lidské moči

3. generace jako retepláza, tenektepláza nejsou v ČR registrovány. Lze teoreticky cestou mimořádného dovozu

Předchozí otázka | Rozcestník | Následující otázka

Obsah stránek má pouze informativní charakter. Jakékoliv zdravotní rozhodnutí by mělo být učiněno na základě konzultace s odborníkem.
2022-2024