378/2007 Sb. Zákon o léčivech (zakonyprolidi.cz)
Konzultační činnost v lékárně – aktuální možno... | proLékárníky.cz (prolekarniky.cz)
Dispenzace: zhotovování a vydávání léčiv, součást recepturní taxy (dispenzace, dispensace - ABZ.cz: slovník cizích slov), současné zákony tento výraz neznají.
§ 81g – § 83b se zaobírají výdejem léčivých přípravků.
Podle Z o zdravotních službách je součástí lékárenské péče poradenství, konzultační služby a další služby v oblasti prevence a včasného rozpoznávání onemocnění, podpory zdraví a posuzování a kontrola účelného, bezpečného a hospodárného užívání léčivých přípravků a postupů s tím spojených.
Podle § 11 odst. 5 pak konzultační služby mohou probíhat mimo zdravotnické zařízení. V praxi je pro laika někdy obtížné rozlišit mezi dispenzačním minimem při výdeji léku a plnohodnotným poradenstvím v oddělené konzultační místnosti.
Zřizována při větších zdravotnických pracovištích jako IKEM, FNUSA nebo FaF UK. Některá se zaměřují na odbornou veřejnost, některá odpovídají i laické veřejnosti. Pracoviště klinické farmacie nezřídka přebírají funkci LIC, byť se tak formálně nenazývají.
Cílem LIC je podpora farmaceutické péče poskytováním včasných a výstižných odpovědí na lékové dotazy, které se týkají farmakoterapie specifických pacientů a které jsou vypracovány s respektováním principů medicíny založené na důkazu. LIC je vybaveno tak, aby byla zodpovězena rozsáhlá oblast otázek s ohledem na racionální aplikaci léčivých přípravků jak vydávaných na lékařský předpis tak i těch, které jsou vydávány bez lékařského předpisu.
Popis činnosti LIC FaF, dostupné na https://www.faf.cuni.cz/LIC/.
Za stěžejní zdroj informací o léčivech lze označit Souhrn údajů o přípravku - SPC, v anglické literatuře SmPC. Jedná se o dokument předložený žadatelem o registraci a schválen registrační autoritou. Podobný dokument logicky chybí například u IPLP receptur.
Pro pacienty určená Příbalová informace - PIL není jako zdroj informací pro odborníky dostačující. Nad rámec schválených informací v SPC je často nutné dohledávat informace v recenzovaných a nerecenzovaných odborných publikacích. Z českých například Česká a slovenská farmacie, lze využít bibliografické vyhledávače jako PubMed Central, Google Scholar nebo databázi Cochrane.
Zdroje informací lze dále dělit na:
Dle úrovně kvality informací (Haynesova pyramida evidence):